1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nowe modele Mazdy i powrót silnika Wanka

Nowe modele Mazdy i powrót silnika Wanka

Mazda wprowadzi niebawem na rynek nowe modele o oznaczeniach od CX-50 do CX-90, a do oferty powróci model z silnikiem Wankla, choć w nieco nietypowej formie.

Nowe modele Mazdy i powrót silnika Wanka

W ogłoszeniu Mazdy, dotyczącym wprowadzenia nowych modeli, nas najbardziej interesują dwa, a nawet trzy auta. Będą to SUV-y o oznaczeniach CX-60 oraz CX-80, bo te projektowane są z myślą o Europie i pojawią się w ciągu dwóch lat. Ich odpowiedniki, CX-70 i CX-90 będą miały szersze nadwozie, specjalnie dla rynków Ameryki Północnej i innych. Z kolei powrót silnika Wankla związany będzie z zapowiadanym już wcześniej wprowadzeniem elektrycznej Mazdy MX-30 z tzw. range extenderem, czyli silnikiem spalinowym, który - mówiąc obrazowo - produkuje prąd dla silnika elektrycznego. Tym silnikiem będzie właśnie jednostka Wankla, tak charakterystyczna dla Mazdy.

Mazda CX-60 i Mazda CX-80

Aby sprostać rosnącym potrzebom rynku, Mazda zaoferuje europejskim klientom szerszy wybór samochodów typu SUV. W tym samym czasie w USA i na wybranych rynkach poza Europą pojawią się nowe modele o zwiększonej szerokości nadwozi – nowa Mazda CX-70 i CX-90, a także nowa Mazda CX-50, opracowana na małej platformie.

Nowe europejskie modele, Mazda CX-60 i Mazda CX-80 mają pomóc w budowaniu wizerunku marki zmierzającej do segmentu premium. W oparciu o wykorzystanie autorskiej strategii rozwoju i produkcji „Building Block”, która obejmuje rozwiązania z rodziny Skyactiv, kompleksowe planowanie i elastyczną produkcję, Mazda rozszerzy swoją ofertę gamy modelowej SUV-ów przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

Modele CX-60 i CX-80, wyposażone odpowiednio w dwa i trzy rzędy siedzeń, zapoczątkują europejską premierę samochodów hybrydowych typu plug-in, wyposażonych w czterocylindrowe rzędowe silniki benzynowe połączone z silnikiem elektrycznym. Ponadto, wprowadzone zostaną sześciocylindrowe, rzędowe silniki: benzynowy nowej generacji e-Skyactiv X i silnik wysokoprężny Skyactiv-D, połączone z 48-woltowym systemem miękkiej hybrydy, co przełoży się na wysoką moc z doskonałymi parametrami ekologicznymi.

Mazda MX-30 z silnikiem Wankla

Kolejną nowością w pierwszej połowie 2022 r. będzie nowa wersja Mazdy MX-30, pierwszego seryjnie produkowanego samochodu elektrycznego Mazdy, który w uzupełnieniu wszechstronnej technologii elektryfikacji Mazdy wykorzystuje unikatowy dla firmy silnik Wankla w roli generatora energii elektrycznej.

Od około 2025 r. firma wprowadzi szereg nowych samochodów na nowej platformie przeznaczonej dla samochodów elektrycznych. Wraz z wprowadzeniem tych modeli Mazda jest na właściwej drodze do zakończenia elektryfikacji całej gamy do 2030 r.

Obok nowych modeli, udoskonalona niedawno Mazda CX-5 pozostaje jednym z podstawowych samochodów napędzających globalną sprzedaż firmy. Mazda CX-5 i inne modele, takie jak CX-30, będą nadal odgrywać kluczową rolę w gamie aut typu SUV Mazdy; ewolucja stylistyki, udoskonalenia konstrukcji oraz wprowadzenie najnowszych technologii bezpieczeństwa i systemów łączności stale ulepszają gamę modeli, zachowując ich atrakcyjność wizualną.


Podobne wiadomości:

Jak ograniczyć zmniejszenie zasięgu w samochodach elektrycznych?

Jak ograniczyć zmniejszenie zasięgu w...

Serwis auta 2022-05-20

Akumulatory aut elektrycznych - co robić z nimi po zużyciu?

Akumulatory aut elektrycznych - co robić z...

Technika 2022-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!