mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe plany Nissana

Nowe plany Nissana

Prezydent Nissana zainauguruje nowy etap rozwoju firmy.

Podczas tegorocznej wystawy Frankfurt Motor Show 2001 Carlos Ghosn, prezydent Nissan Motor Company, przedstawi szczegóły nowego etapu rozwoju, w który wkracza Nissan w Europie. Zbiegnie się to z prezentacją nowej Primery i dwóch modeli studyjnych - mm.e i Crossbow. Nowa Primera i dwa prototypy są świadectwem wielkich zmian w zakresie stylistyki i projektowania pojazdów Nissana.

Nowa Primera w wersji pięciodrzwiowego hatchbacka zostanie zaprezentowana we Frankfurcie obok wersji sedan i kombi, które pojawiły się w Japonii już w styczniu 2001 roku. Natomiast modele studyjne - mm.e i Crossbow będą miały za zadanie przybliżyć wizję Nissana dotyczącą pojazdów najbliższej przyszłości - aut, które tradycyjnie były specjalnością Nissana , czyli małego samochodu miejskiego i terenowego. Tradycja firmy w zakresie konstrukcji pojazdów z napędem 4x4 zostanie dodatkowo podkreślona przez nową stylizację Pickupa i pierwszą publiczną prezentację X-TRAIL-a w Europie, oznaczającą początek jego sprzedaży na Starym Kontynencie.

Przed rokiem studium o nazwie Fusion, będące protoplastą trzeciej generacji Primery, ustaliło drogę, którą podążać będą najnowsze konstrukcje koncernu. Studium o nazwie mm.e - propozycja małego, trzydrzwiowego hatchbacka jest dowodem na kontynuację wyznaczonej drogi.

Prototyp mm.e odzwierciedla sposób, w jaki Nissan interpretuje potrzeby i marzenia młodych i niezależnych użytkowników.

Zwarte nadwozie emanuje prostotą, czystością linii, elegancją i wzbudza sympatię; ten emocjonalny aspekt podkreślają zaokrąglone krawędzie i wysoko umieszczone reflektory. Duże płaszczyzny bryły nadwozia uwydatniają jego objętość i jednocześnie nadają mu wrażenie solidności i bezpieczeństwa. Górna część nadwozia zdaje się bezpiecznie otaczać jadących. Ponadto przez całą długość nadwozia biegnie wybrzuszenie płynnie przechodzące w nadkola dające tak ważne odczucie bezpieczeństwa i ochrony.

Jak przystało na projekt przyszłości mm.e zostało wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne adresowane głównie do młodych, dynamicznych ludzi. Zaawansowane nie oznacza tu wcale skomplikowane - przeciwnie: technologie informatyczne są łatwe do opanowania, gdyż powstały w oparciu o filozofię Nissana, opartą na użyteczności i praktyczności pojazdu. Internet i techniki teleinformatyczne zintegrowano w centralnym wyświetlaczu graficznym, obsługiwanym bezpośrednio lub poprzez pilota umieszczonego w kole kierownicy.

W trosce o klientów, którzy oczekują, aby ta klasa pojazdów dawała odczucie najwyższej jakości i komfortu wnętrza, w mm.e użyto nowych materiałów wykończeniowych, wychodzących naprzeciw wysokim wymaganiom współczesnego odbiorcy.

Crossbow to studyjny pojazd z układem napędowym 4x4. Jako ćwiczenie stylistyczne i inżynieryjne ma na celu pogłębić definicję tego, co stanowi pasję Nissana już od ponad 50 lat. Stworzono tradycyjnie sprawny, solidny i imponujący pojazd terenowy, do którego teraz należy dołożyć komfort i nowoczesność, wyrażaną przez zastosowanie zaawansowanych technologii.

Crossbow wywodzi się z tradycji terenowego symbolu Nissana – Patrola i jest adresowany do ludzi szukających mocnego i wytrzymałego pojazdu, którego atrakcyjna sylwetka podkreśla jego przeznaczenie.

Inspiracją dla projektantów Crossbow była surowa architektura. Jednocześnie proste linie oraz wyrazista atrapa chłodnicy w oczywisty sposób identyfikują go z terenowym Nissanem. Dzięki wyposażeniu pojazdu w urządzenia przydatne podczas eksploatacji prawdziwego samochodu terenowego jak wyciągarka, boczny stopień, haki holownicze oraz umieszczeniu otworów do uzupełniania oleju i płynu chłodzącego na zewnątrz, Crossbow jest praktyczny i solidny, jak sugeruje jego wygląd.

W prostym, wręcz surowym nadwoziu znajduje się luksusowe i komfortowe wnętrze. Zaopatrzona w nowoczesne technologie i liczne udogodnienia pojemna kabina zdaje się otaczać pasażerów jak kokon, znakomicie izolując ich od środowiska na zewnątrz. Czteromiejscowe, obszerne i komfortowe wnętrze interesująco kontrastuje z surowością zewnętrznej bryły nadwozia.

Łagodne i luksusowe wnętrze Crossbow jest udaną kombinacją najwyższej jakości syntetycznych i naturalnych materiałów w rodzaju drzewa oliwkowego i wstawek z aluminium oraz silikonu. Utrzymana w oliwkowej tonacji tablica rozdzielcza jest dla kontrastu wykończona na krawędziach w kolorze srebra. Zamontowany wysoko w konsoli centralnej wyświetlacz graficzny, integrujący systemy nawigacji GPS, audio i klimatyzacji kontrastuje z solidnymi srebrnymi przyciskami umieszczonymi przed dźwignią selektora skrzyni biegów, której kształt przypomina manetkę gazu w samolocie. Tablica rozdzielcza zawiera również wskaźniki dostarczające informacje szczególnie użyteczne w czasie jazdy terenowej: dostępne są tu mapy satelitarne dużego formatu, dane o rodzaju nawierzchni, poziomie przyczepności, wysokości oraz stopniu nachylenia terenu. Korzystanie z tych informacji ułatwiają wielofunkcyjny kontroler zamontowany w konsoli centralnej oraz pilot umieszczony w kole kierownicy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota prezentuje model Proace w kolejnej wersji. Tym razem jest to praktyczna izoterma.