1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nowe samochody także biorą olej

Nowe samochody także biorą olej

Jeśli sądzicie, że nadmierne spalanie oleju występuje tylko w wiekowych autach z zużytymi silnikami to niestety jesteście w błędzie. Choć większość nowych pojazdów nie ma tego problemu, to bywają wyjątki i zwykle są to samochody bardzo drogie.

Nowe samochody także biorą olej
Według najnowszego badania Consumer Reports aż 98% kierowców aut nie musi się martwić dolewkami oleju między zaplanowanymi wymianami. Pozostałe 2% aut opisanych w ankiecie potrafi jednak stać się prawdziwym utrapieniem dla właścicieli. Ankieta została przeprowadzana w USA, więc dotyczy tylko używanych tam samochodów, wyprodukowanych między 2010 a 2014 rokiem.

Na wstępie warto przypomnieć, że każdy producent może zakładać inne interwały przebiegu auta między kolejnymi wymianami środka smarnego. W jednych przypadkach będzie to 15 000km, w innych 30 000km, a jeszcze w innych o porze wymiany oleju decyduje komputer samochodu. Producenci ustalają także normatywną konsumpcję oleju silnikowego według własnych zasad. Jedni twierdzą, że zużycie 1 litra na każde 2000km jest w porządku, ale sprawdźcie to w książce obsługi, bo niektórzy traktują jako normalne zużycie 1 litra na niecały 1000km!

Jeśli silnik stosunkowo nowego auta "bierze" olej to możemy być niemal pewni, że z czasem to zajwisko się będzie pogłębiało, a o najczęstszych przyczynach nadmiernego zużycia pisaliśmy już wcześniej. Spalanie oleju nie wpływa dobrze ani na kondycję naszego portfela, ani środowiska. Dlatego zanim ruszycie na podbój rynku aut używanych zerknijcie na tę tabelę - choć obejmuje tylko auta sprzedawane w USA, większość modeli pochodzi z Europy, bądź jest u nas w regularnej sprzedaży. Klasyfikację najbardziej łapczywych na olej modeli aut stworzono przyjmując kryterium niezbędnych dolewek między planowymi wymianami. Liczby w tabeli odpowiadają procentowi aut, które wymagały dolewki co najmniej kwarty (ok. 950ml) środka smarnego. Średnia dla wszystkich badanych aut waha się od 1 do 2%.
 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

BMW Seria 5
BMW Seria 5
Cena podstawowa już od: 159 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

BMW 640i Coupe M Performance Edition dla...

auto motor i sport 2015-06-10

Bawarczycy podjęli decyzję o wprowadzeniu tej wersji na rynek japoński. Białe BMW 640i Coupe M Performance Edition chętnie widzielibyśmy też na naszych drogach. 

Coldplay zagra dzięki akumulatorom od BMW

Coldplay zagra dzięki akumulatorom od BMW

Aktualności 2021-10-21

Komentuj:

~Benek 2021-01-16

Bo to może być kwestia oleju. U mnie ilość poboru oleju zależy od oleju najmniej bierze oleju Hyundai Xteer to zauważyłem po obserwacjach. Im smarowanie lepsze tym mniej oleju bierze

~FC dream 2018-02-02

Branie oleju to awaria zawsze i basta no chyba że się ma mazdę z wanklem ale akurat w przypadku mazdy spowodowało to zakończenie montowania wankli Ciekawe czemu w nowych wozidłach nie dzieje się podobnie przecież to nie eko i ble i co tam jeszcze. Posiadam 2 wiekowe już na dzisiejsze standardy samochody i problem brania czy przybywania oleju nie występuje przebiegi po około 20 tyś rocznie na każe auto. Nie zamienię ich na żadne nowoczesne rdzewiejące dymiące hybrydowo gnojowiczne pierdzidła. Pozdrawiam posiadaczy nowoczesnych korpo eko złomów

~Olek 2015-07-09

Jak pisała nawet niemiecka prasa motoryzacyjna, silniki TSI zrobione zdaje się przed 2011 r. brały dużo oleju. http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/silniki-tsi-biora-olej-problemy-naszych-czytelnikow/zkn4lf

~sllawek 2015-07-09

I jak zwykle tylko niemiecka motoryzacja dolewa olej reszta nie i znów mit co niemieckie to dobre ha ha trzeba gebelsów pogonic z tym olejem w USA ich pogonili z dolewkami oleju naprawili silniki że nie trzeba dolewać jakoś można tylko trzeba to całe towarzystwo za morde wziąć i zrobić porzadek, jeżdże frnacuzami i od wymiany do wymiany żadnej dolewki pozdrawiam niemiecką motoryzację.

~Krzycho 2015-07-09

To nie błąd. Tak właśnie piszą w instrukcjach "wielcy" producenci typu Mercedes, Audi że właśnie norma to 1 litr/1000 km. Są wtedy kryci, że jak silnik bierze olej to wszystko jest w normie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Samochody Mazdy dostępne od ręki
Samochody Mazdy dostępne od ręki
Problemy z dostępnością nowych samochodów na rynku skłoniły Mazdę do przygotowania programu Mazda Last Minute, w którym wyszukać można egzemplarze dostępne u dilerów od ręki.