mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe, skuteczne pomiary prędkości

Nowe, skuteczne pomiary prędkości

O blisko 20 proc. spadła we wrześniu liczba zabitych na polskich drogach. Prawie tyle samo mniej było rannych i wypadków drogowych, a w najniebezpieczniejszych miejscach zanotowano o połowę mniej zdarzeń niż w roku ubiegłym. To dzięki nowym metodom pomiaru prędkości - zwiększeniu liczby fotoradarów, wideorejetratorów i rozmieszczeniu patroli drogówki w widocznych miejscach.

Nowe, skuteczne pomiary prędkości

Od początku września policjanci zaczęli wprowadzać na drogach program poprawy bezpieczeństwa. Programem tym są objęte przede wszystkim te miejsca, w których najczęściej dochodziło do tragicznych wypadków. I choć statystyki wrześniowe są nader obiecujące, pełna ocena skuteczności programu nastąpi dopiero po trzech miesiącach jego funkcjonowania.

W miejscach objętych programem liczba wypadków we wrześniu, w porównaniu z wrześniem 2005 r., spadła o 46,4 proc. - w sumie o 289 wypadków (w całym kraju o 17,3 proc.). Liczba osób zabitych zmniejszyła się o 35,6 proc. (w całej Polsce o 18,4 proc.), a rannych o 42,9 proc. (w całym kraju o 17,2 proc).

Zwiększenie liczby fotoradarów, wideorejestratorów w radiowozach i rozmieszczenie patroli policyjnych w widocznych miejscach przynosi efekty. Kierowcy, widząc fotoradar czy policjantów, zwalniają, jadą ostrożniej. Także coraz więcej kierujących ma świadomość, że jadący za nimi pojazd może być nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator.

Do poprawy bezpieczeństwa przyczyniło się także podawanie miejsc postoju patroli drogowych w lokalnej prasie. Program bowiem nie ma służyć zwiększeniu ilości wystawianych mandatów, ale ograniczeniu wypadków i ofiar na drogach.

Czytaj także:

Policja kontra tuningowcy 2006-10-12

Jedź wolniej! Będą łapać! 2006-10-09

Policja wyszła z krzaków 2006-08-31

Komentuj:

~Jacek 2006-10-26

A ja wczoraj jechałem z Warszawy do Szczecina (drogą 10). Przez 550 km, nie było ani jednego policjanta, a to co się działo na drodze za Piłą, to było jak z epoki kamienia. Żadnych zasad ... przejście dla pieszych, podwójna ciągła, zakręt to najlepsze miejsca do wyprzedzania. To że jest mniej wypadków niż rok temu to jak ktoś wyżej zauważył zasługa pogody. Pozdrawiam.

~ww 2006-10-26

I bardzo dobrze! Mieszkam kilka lat w Niemczech i fotoradary stoja w kazdym miescie, co kilka skrzyzowan, poza tym sa oczywiscie nieoznakowane sluzby ktore tez maja swoje fotoradary przenosne. I jakie wnioski? Bezpieczenstwo jest na drodze o wiele weksze niz w PL! i na pewno nikt tutaj nie mysli o tym by zbijac na tym jakas fortune! A mandat jak jest to jest, i wina moze lezec tylko po mojej stronie, bo skoro sa jakies ograniczenia to nie z tego powodu ze komus tak sie zachcialo, tylko jest to podyktowane doswiadczeniami z przeszlosci.

~cdi 2006-10-26

To jest kpina! Wideorejestratory nie poprawiaja bezpieczeństwa tylko nabijaja kase do budzetu z mandatow! A te pieniadze ida na latanie dziury, bynajmniej nie w jezdni tylko wlasnie w budzecie! To ze polscy kierowcy nie maja pojecia o jezdzie - zarowno szybkie oszolomy jak i niedzielni kierowcy - to juz inna sprawa! Bezpieczenstwo zapewnia 2 rzeczy - niewyeksploatowane samochody oraz dobre drogi!

~Jacek Petri, W-wa 2006-10-26

TO CHYBA NIE W TYM KIERUNKU DROGA! PO CO NABIJAĆ KABZĘ PRODUCENTOM I SPRZEDAJĄCYM NOWINKI ELEKTRONICZNEGO POMIARU PRĘDKOŚCI (JEDEN REJESTRATOR TO OK. 100.000 PLN), SKORO LEPIEJ TĄ KASĘ PRZEKAZAĆ NA BUDOWĘ DRÓG, CZY ROZPOCZĘCIE OGÓLNOKRAJOWEJ BATALII NA RZECZ SKUTECZNEGO WYKLUCZANIA Z RUCHU POJAZDÓW NIEBEZPIECZNYCH, KTÓRE NIE PRZESZŁY BY NIGDY NIEMIECKIEGO TUV. NA KONIEC DODAM, ŻE CHYBA JUŻ LEPIEJ (EKONOMICZNIEJ) ZAPŁACIĆ ZA PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI "W ŁAPĘ" CZŁOWIEKOWI-JAKIM JEST POLICJANY NIŻ SPOŁECZNIE PRZYZWALAĆ NA ANGAŻOWANIE SIĘ KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI DROGOWEJ W JAKIEŚ WIELOLETNIE UKŁADY Z KORUMPUJĄCYMI WŁODARZY, DOSTAWCAMI RADARÓW, KTÓRE NIEUCHRONNIE PRZEKSZTAŁCAJĄ NASZĄ RZECZYWISTOŚĆ W JEDEN WIELKI BIG BROTHER CZY TEŻ W ROK 1984 ORWELL'A!

~jarek 2006-10-25

to zasluga pogody a nie policji (niestety..) Na ulicach dalej ich nie widac..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wzrosną kary za brak polisy OC
Wzrosną kary za brak polisy OC
Od początku 2019 roku wzrośnie wysokość kar za brak obowiązkowej polisy OC. Kierowcy aut osobowych zapłacą 4500 złotych.