Sprawa nowych znaków dotyczy tzw. odcinkowego pomiaru prędkości, który działa na naszych drogach od 2015 roku. Obecnie przy takich odcinkach pomiarowych montuje się znak D-51, czyli standardowy, taki jak przed każdym innym fotoradarem. Pod nim dodaje się jedynie tabliczkę z informacją „Kontrola średniej prędkości na odcinku … km”.
Zgodnie natomiast z projektem Ministerstwa Infrastruktury, opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji, niebawem wprowadzone zostaną dwa nowe znaki, noszące symbole D-51a oraz D-51b. Uzupełnią one dotychczasowy osobny znak D-51 „kontrola prędkości fotoradar”.
Dla odróżnienia od zwykłego fotoradaru, który mierzy prędkość w jednym punkcie drogi, a nie na jej dłuższym odcinku, nowe znaki przedstawiają drogę i dwa fotoradary, jeden za drugim. Dodatkowo, na znaku rozpoczynającym odcinek pomiarowy naniesiony jest znak ograniczenia prędkości, obowiązujący na tym odcinku. Koniec odcinka pomiarowego to oczywiście ten sam znak, przekreślony czerwonym pasem.
Istotne jest, że na pierwszym ze znaków pojawi się dodatkowe oznaczenie dozwolonej prędkości, co powinno rozwiać wątpliwości kierowców co do tego, jak szybko można się poruszać na odcinku pomiarowym. Pomoże to zapobiec sytuacjom, do jakich dochodzi obecnie, kiedy kierowcy nie mają pewności co do dozwolonej prędkości i „w razie czego” jadą nawet o 20-30 km/h wolniej niż pozwalają na to przepisy i warunki.
Znak D-51a
Zgodnie z projektem, znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” uprzedza o początku odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie. Umieszczony na znaku symbol znaku B-33 (znak ograniczenia prędkości) wskazuje dopuszczalną prędkość jazdy, wynikającą z art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym albo znaku drogowego, na odcinku objętym kontrolą.
Znak D-51b
Znak D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” informuje o końcu odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.
Nowe znaki na drogach – od kiedy?
Obecnie projekt jest na jednym z początkowych etapów drogi legislacyjnej. Po jej zakończeniu i ogłoszeniu musi upłynąć 14 dni vacatio legis. Ale to nie koniec, bowiem ustawodawca zastrzegł, iż wymiana znaków na nowe ma nastąpić w ciągu aż 24 miesięcy od ich wprowadzenia.
Jak czytamy w druku projektu, „znaki D-51 z tabliczką tekstową, oznaczające odcinkową automatyczną kontrolę prędkości, zostaną zastąpione znakami D-51a i D-51b w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.”
Komentuj:
Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!