mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowe znaki drogowe w Polsce

Nowe znaki drogowe w Polsce

Na polskich drogach już niebawem spotkamy nowe znaki, oznaczające strefę czystego transportu i jej koniec. Ich zignorowanie grozi mandatem do 500 złotych.

Nowe znaki drogowe w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekty nowych znaków drogowych, służących do oznaczania granic strefy czystego transportu. Mają one symbole D-54 i D-55. Znak D-54 opisany jest jako „strefa czystego transportu”, natomiast znak D-55, jak się nietrudno domyślić, to „koniec strefy czystego transportu”.

Zgodnie z nową ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych większe miasta (powyżej 100 tys. mieszkańców) będą mogły tworzyć strefy czystego transportu, a więc obszary, do których wjazd będzie bezpłatny jedynie dla samochodów o napędzie elektrycznym, elektrycznym-wodorowym lub zasilane gazem ziemnym.

Dla takich pojazdów, które będą się mogły bezpłatnie poruszać po strefie, przewidziano naklejki, a po roku 2020 auta takie rozpoznamy po innych, specjalnych tablicach rejestracyjnych. Co ciekawe, nie przewidziano naklejek, a więc i przywilejów, dla pojazdów hybrydowych typu plug-in, nie mówiąc już o „zwykłych” hybrydach.

Dla pozostałych pojazdów, których w Polsce jest obecnie miażdżąca większość, ustawa przewiduje możliwość wprowadzenia płatnych stref czystego transportu. Wjazd będzie płatny w przedziale godzin od 9 do 17. Cena jednej godziny postoju, zgodnie z założeniami ustawy, nie może przekroczyć 2,5 zł.

Jakie kary grożą za zlekceważenie nowego oznakowania? Otóż mandat za to wykroczenie wynieść może nawet do 500 złotych.

Tematy w artykule: przepisy znaki drogowe

Podobne wiadomości:

Żółte znaki na drogach - o co chodzi?

Żółte znaki na drogach - o co chodzi?

Finanse i prawo 2018-05-15

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC – co w razie stłuczki?

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i...

Przepisy i prawo jazdy 2018-10-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi ASX po face liftingu
Mitsubishi ASX po face liftingu
Mitsubishi ASX przeszło gruntowny face lifting. Mocno zmieniony wygląd ma osłodzić oczekiwanie na nowy model.