1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar prędkości

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar prędkości

Znamy już datę wejścia w życie zmian, które wprowadzają nowe oznakowanie odcinkowego pomiaru prędkości na polskich drogach.

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości działa na polskich drogach od 2015 roku, ale oznakowanie tras objętych pomiarami jest co najmniej mało czytelne. Ministerstwo Infrastruktury w końcu zabrało się i za to, wprowadzając nowe znaki.

Obecnie przy odcinkach pomiarowych montuje się znak D-51, czyli standardowy, taki jak przed każdym innym fotoradarem. Pod nim dodaje się jedynie tabliczkę z informacją „Kontrola średniej prędkości na odcinku … km”.

Zgodnie natomiast z projektem Ministerstwa Infrastruktury, opublikowanym już w Dzienniku Ustaw i mającym niebawem wejść w życie, wprowadzone zostaną dwa nowe znaki, noszące symbole D-51a oraz D-51b. Uzupełnią one dotychczasowy osobny znak D-51 „kontrola prędkości fotoradar”.

Znaki D-51a i D-51b – jak wyglądają?

Dla odróżnienia od zwykłego fotoradaru, który mierzy prędkość w jednym punkcie drogi, a nie na jej dłuższym odcinku, nowe znaki przedstawiają drogę i dwa fotoradary, jeden za drugim.

Dodatkowo, na znaku rozpoczynającym odcinek pomiarowy naniesiony jest znak ograniczenia prędkości, obowiązujący na tym odcinku. Koniec odcinka pomiarowego to oczywiście ten sam znak, przekreślony czerwonym pasem.

Istotne jest, że na pierwszym ze znaków pojawi się dodatkowe oznaczenie dozwolonej prędkości, co powinno rozwiać wątpliwości kierowców co do tego, jak szybko można się poruszać na odcinku pomiarowym. Pomoże to zapobiec sytuacjom, do jakich dochodzi obecnie, kiedy kierowcy nie mają pewności co do dozwolonej prędkości i „w razie czego” jadą nawet o 20-30 km/h wolniej niż pozwalają na to przepisy i warunki.

Znak D-51a

Zgodnie z projektem, znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” uprzedza o początku odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.

Umieszczony na znaku symbol znaku B-33 (znak ograniczenia prędkości) wskazuje dopuszczalną prędkość jazdy, wynikającą z art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym albo znaku drogowego, na odcinku objętym kontrolą.

Znak D-51b

Znak D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” informuje o końcu odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.

Nowe znaki na drogach – znamy datę

Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 30 lipca 2019 r.

Nowe przepisy wejdą zatem w życie 13 sierpnia 2019 roku, czyli już w przyszły wtorek, przed długim sierpniowym weekendem.

Nie oznacza to jednak, że nowe znaki pojawią się na wszystkich odcinkach od razu. Znaki D-51 z tabliczką tekstową, oznaczające odcinkową automatyczną kontrolę prędkości, zostaną bowiem zastąpione znakami D-51a i D-51b w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.


Podobne wiadomości:

Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i punkty karne

Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i...

Bezpieczna jazda 2019-12-20

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Bezpieczna jazda 2020-02-12

Komentuj:

~Marcin 2019-08-06

Yanosik ostrzeże, znaki ostrzegą, damy radę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo zaczyna montować ograniczenie do 180 km/h
Volvo zaczyna montować ograniczenie do 180 km/h
Zgodnie z zapowiedziami, każdy nowy samochód Volvo otrzymuje ograniczenie prędkości do 180 km/h oraz funkcję Care Key – informuje producent.