1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nowy Mercedes Citan już w salonach

Nowy Mercedes Citan już w salonach

Nowy Mercedes Citan będzie początkowo dostępny jako furgon i Tourer, a później pojawią się kolejne warianty z długim rozstawem osi, a także wersja Mixto. Znamy już ceny auta.

Nowy Mercedes Citan już w salonach
W polskich salonach nowy Mercedes Citan pojawi się w czwartym kwartale tego roku, ale zamówienia już ruszyły. Ceny tego modelu zaczynają się od 100 614 zł (81 800 zł netto) za Citana 110 w wersji furgon z silnikiem benzynowym o mocy 102 KM i w linii wyposażenia BASE. Z kolei Citan Tourer 110 w linii wyposażenia BASE kosztuje od 113 775 zł (92 500 zł netto).

Nowy Mercedes Citan został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach. Stąd szerokie możliwości zastosowania małego vana, który oferuje imponujących rozmiarów wnętrze oraz wiele funkcjonalnych elementów ułatwiających użytkowanie. Przestrzeń ładunkowa Citana w wersji furgon wynosi do 2,9 m3. W środku mieszczą się więc dwie europalety w poprzek, jedna za drugą. W dodatku oprócz wersji ze stałą ścianą działową, między częścią ładunkową a kabiną kierowcy można zainstalować składaną kratkę, co dodatkowo zwiększa ilość miejsca do przewiezienia np. długich przedmiotów.

Nowy Citan może być wyposażony w maksymalnie dwoje drzwi przesuwnych, które oferują otwory o 615 milimetrach szerokości i wysokości 1059 milimetrów (obie liczby odnoszą się do prześwitu). Tylne drzwi Citana są dostępne w kilku opcjach – jako dwuskrzydłowe z możliwością otwarcia do 180 st. oraz jako tylna klapa – w obu przypadkach z szybą i wycieraczką lub bez.

Najmłodszy brat Sprintera i Vito w wersji z silnikiem o mocy 85 kW posiada funkcję overpower i overtorque, która na krótko może zapewnić do 89 kW mocy i 295 Nm momentu obrotowego. To sprawia, że manewry wyprzedzania są łatwiejsze. Pojazd oferuje uciąg 1,5 tony, a przyczepę można sprząc za pomocą stałego zaczepu lub nisko położonej głowicy kulowej – w tej drugiej wersji łatwiejsze staje się otwieranie tylnych drzwi.

Citan zapewnia także wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Celem projektantów było maksymalne zbliżenie się pod tym względem do wyposażenia oferowanego w samochodach osobowych marki z gwiazdą. Na pokładzie furgonu fabrycznie zainstalowano więc sześć poduszek powietrznych (przednie poduszki dla kierowcy i pasażera, poduszki nadokienne i poduszki boczne na klatkę piersiową), natomiast Citan Tourer standardowo posiada ich aż siedem – dzięki dodatkowej centralnej poduszce między fotelami kierowcy i pasażera z przodu.

Wśród systemów asystujących warto wspomnieć o Asystencie hamowania (standard w Citanie Tourer; opcjonalny w Citanie furgon), który może drastycznie skrócić drogę hamowania w sytuacji awaryjnej. Przy prędkości 120 km/h szybsza reakcja pozwala skrócić dystans o sześć metrów. Dodatkowo oprócz wymaganych prawem systemów ABS i ESP, nowa generacja Citana jest standardowo wyposażona w Asystenta ruszania pod górę, Asystenta bocznego wiatru, system ostrzegający o zmęczeniu ATTENTION ASSIST i system połączenia alarmowego Mercedes-Benz. Opcjonalnie do obydwu wariantów można zamówić reflektory LED High Performance. Zapewniają one większe bezpieczeństwo w nocy dzięki szerszemu rozsyłowi światła i jego barwie zbliżonej do światła dziennego, jednocześnie zużywając mniej energii.

Kolejny element „rodzinnego podobieństwa” Citana do pozostałych modeli Mercedes-Benz Vans to dostępny opcjonalnie nowoczesny system multimedialny MBUX (Mercedes-Benz User Experience). W jego ramach dostępny jest m.in. inteligentny asystent głosowy „Hej Mercedes”, który może być używany do wygodnej obsługi funkcji informacyjno-rozrywkowych. Na przykład w połączeniu z Mercedes me connect systemem nawigacji można z jego pomocą sterować za pomocą zwrotów potocznych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Citan
Mercedes Citan
Cena podstawowa już od: 100 614 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. kombi van-5dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes-Benz 300 SLR to najdroższy samochód świata

Mercedes-Benz 300 SLR to najdroższy samochód...

Aktualności 2022-06-02

Mercedes EQE SUV - premiera

Mercedes EQE SUV - premiera

Aktualności 2022-10-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!