mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowy ośrodek testowy Boscha

Nowy ośrodek testowy Boscha

W grudniu Bosch otworzył swój nowy ośrodek testowy w północnej Szwecji. Będą tam badane przede wszystkim nowoczesne systemy regulacji siły hamowania, jak ABS, ASR i ESP. Inwestycja kosztowała ok. 20 milionów euro.

Nowy ośrodek testowy Boscha

Nowy ośrodek testowy umożliwi prowadzenie w jednym miejscu prac nad nowoczesnymi systemami dynamiki jazdy oraz ich adaptacją do warunków zimowych. Do tej pory tory testowe na lądzie i na zamarzniętych jeziorach znajdowały się od siebie w znacznej odległości i dostępne były tylko poprzez sieć dróg publicznych.

Odcinki testowe oraz laboratoria i pomieszczenia biurowe zostały wybudowane obok siebie, na liczącym 4,2 km2 półwyspie Vaitoudden w północnej Szwecji, w odległości 10 km na północny zachód od Arjeplog. Na terenie gminy Arjeplog znajdowały się dotychczasowe zimowe tereny testowe przedsiębiorstwa. W nowym ośrodku są oblodzone tory i okręgi wytyczone na zamarzniętym jeziorze, jednostronnie oblodzone drogi asfaltowe, a także zaśnieżone wzniesienia o różnym stopniu nachylenia.

Testy zimowe w Szwecji prowadzone były już na początku lat 70., kiedy Bosch rozpoczynał pracę nad systemem przeciwblokującym ABS. Na oblodzonych drogach i zamarzniętych jeziorach w okolicach Arjeplog były idealne warunki do prac badawczych. Współczesne systemy bezpieczeństwa, jak np. ESP, wymagają jeszcze bardziej precyzyjnego dopasowania oprogramowania do letnich i zimowych warunków panujących na drogach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.