mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Obecne prawa jazdy zachowują ważność

Obecne prawa jazdy zachowują ważność

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że nie jest planowana ponowna obowiązkowa wymiana praw jazdy, po akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Po 1 maja 2004 roku prawa jazdy będą wydawane na nowym druku. Obecne prawa jazdy zachowają ważność. Wokół napisu PL, w lewym górnym rogu, będzie nadrukowanych 12 gwiazd – symbol Unii Europejskiej. Emblemat ten zastąpi obecną białą elipsę wokół napisu PL Zdjęcie będzie trochę większe niż w obecnych dokumentach. Ponadto, na nowym druku, w tle, będą napisy „Prawo jazdy”, we wszystkich językach Unii Europejskiej. Zmianie nie ulegną drukowane i obowiązujące w Polsce kategorie prawa jazdy oraz układ graficzny danych posiadacza dokumentu.

Nowe prawa jazdy są produkowane centralnie przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW), dlatego też wydziały komunikacji urzędów miast nie muszą obawiać się zmian, gdyż nowe dokumenty będą wytwarzane i przesyłane przez PWPW. Wzory praw jazdy zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu przez MSWiA.

Przypominamy, że obecne druki prawa jazdy spełniają wszystkie wymogi formalne, nałożone przez prawo Unii Europejskiej. Do tej pory nie można było i do 1 maja 2004 r. nie można drukować praw jazdy z emblematem UE, gdyż Polska nie jest członkiem Wspólnoty.

Wkrótce będą też obowiązywać nowe wzory dowodów rejestracyjnych. Stare dowody zachowują ważność. Nowe dowody rejestracyjne będą posiadały zakodowane dane dotyczące właściciela i pojazdu. Kod ten będzie rozpoznawany we wszystkich krajach UE.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.