1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Kary za brak obowiązkowej polisy Odpowiedzialności Cywilnej wzrosną po raz kolejny od 1 stycznia 2020 roku.

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Ubezpieczenie OC jest dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu obowiązkowe. Wielu kierowców, z różnych powodów, takiej umowy ubezpieczenia nie zawiera. Wiąże się to ze sporymi karami, wielokrotnie przekraczającymi wysokość składek.

Od 2012 roku wysokość kary za brak obowiązkowej polisy OC bezpośrednio związany jest z wysokością stawki płacy minimalnej, ustalanej przez rząd i wynosi jej dwukrotność. Od stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie w większym niż dotychczas stopniu, a to pociąga za sobą większy wzrost kar.

Wysokość kary za brak OC

W 2019 roku maksymalna wysokość kary dla właściciela samochodu osobowego, który nie zawarł nowej lub nie odnowił dotychczasowej polisy OC przez okres co najmniej 14 dni, wynosi 4500 złotych i jest wyższa od tej z 2018 roku o 300 złotych.

Rok 2020 przyniesie natomiast kolejną, tym razem większą podwyżkę kar. Wzrost ten wyniesie aż 700 złotych do poziomu 5200 złotych. Jak wspomnieliśmy, maksymalna kara za brak OC przez ponad 14 dni to dwukrotność płacy minimalnej, która od 1 stycznia wyniesie 2600 złotych.

A co jeżeli przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni? Wówczas sankcja jest odpowiednio niższa. Jeżeli nie przekracza trzech dni, wynosi 20 proc. pełnej stawki, czyli w tym roku 900 złotych, a od 2020 roku 1040 złotych. Natomiast przerwa od trzech do 14 dni – 50 proc., czyli obecnie 2250 złotych, a od 2020 roku 2600 złotych.

Dla właścicieli samochodów ciężarowych lub autobusów, pełny wymiar kary za brak polisy OC wzrośnie do poziomu 7800 złotych. Z kolei motocykliści zapłacą maksymalnie 860 zł kary.

Większa wykrywalność nieubezpieczonych

Raport opublikowany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że o ponad jedną trzecią wzrosła w ciągu roku liczba właścicieli pojazdów wezwanych do zapłacenia kary za brak polisy OC.

Taki wynik jest w dużej mierze efektem doskonalenia systemowych kontroli dokonywanych w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OI UFG.

W ciągu trzech kwartałów 2019 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawił już 93 tysiące wezwań do zapłacenia kary za brak OC. Ta liczba to o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Odnotowana w ciągu trzech kwartałów 2019 roku większa liczba wezwań o zapłacenie kary za brak OC to efekt wzrostu o 24 procent liczby zawiadomień od policji, ale przede wszystkim wzrostu o 52 procent liczby nowych spraw, dotyczących braku ochrony ubezpieczeniowej OC, wykrytych na podstawie informacji z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG.

Od ponad sześciu lat Fundusz doskonali własne narzędzia wykrywania nieubezpieczonych. Baza polis przeszukiwana jest przez specjalne algorytmy wykrywające brak ochrony ubezpieczeniowej oraz opóźnienia w zawarciu ubezpieczenia OC przy pierwszej rejestracji auta w Polsce (zarówno nowego, jak i sprowadzonego z zagranicy).

W końcu września 2019 roku Fundusz prowadził łącznie blisko 175 tysięcy spraw o zapłacenie sankcji za brak komunikacyjnej polisy OC. Tytułem kar do kasy Funduszu, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku, wpłynęło 100,6 mln złotych, o ponad 40 procent więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.


Podobne wiadomości:

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych

Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych

Aktualności 2019-12-30

Komentuj:

~Michał 2019-12-31

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.nhttps://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app