mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ogrzewanie i chłodzenie za pomocą CO2

Ogrzewanie i chłodzenie za pomocą CO2

W hybrydowym Nissanie X-TRAIL FCV zastosowano kolejne innowacyjne rozwiązanie. Model ten został wyposażony w system chłodzenia i ogrzewania wnętrza samochodu wykorzystujący dwutlenek węgla.

Ogrzewanie i chłodzenie za pomocą CO2

Do tej pory, pojazdy elektryczne oraz zasilane ogniwem paliwowym nie mogły zapewnić pasażerom efektywnego ogrzewania, ponieważ nie posiadały źródła ciepła – nie są wyposażone w silnik, w którym ma miejsce spalanie. Firmy Nissan oraz Calsonic Kansei Corporation wspólnie opracowały nowatorski system ogrzewania i chłodzenia wnętrza samochodu wykorzystujący CO2 który zastosowany został w zasilanym ogniwem paliwowym X-TRAIL’u.

Elementem powszechnie wykorzystywanym w systemach chłodzenia i ogrzewania samochodu jest bezfreonowy czynnik chłodniczy HFC-134. Alternatywnym, i jak się okazuje, efektywniejszym ze względu na własności termiczne tego gazu, rozwiązaniem jest wykorzystanie CO2. Jest to gaz bardziej przyjazny dla środowiska niż HFC-134, a jego wykorzystanie przyczynia się do redukcji emisji CO2 do atmosfery. CO2 wydzielany obecnie przez fabryki i zakłady przemysłowe do atmosfery jako zanieczyszczenie może być odzyskiwany i ponownie wykorzystany do ogrzania lub chłodzenia wnętrza samochodu.

Zastosowanie nowego systemu ogrzewania i chłodzenia samochodu było możliwe m.in. dzięki opracowaniu kompaktowej, lekkiej sprężarki zdolnej wytrzymać wysoką temperaturę i wysokie ciśnienie sprężania CO2. Innym czynnikiem, który umożliwił zastosowanie tego nowatorskiego rozwiązania jest opracowanie wymiennika ciepła zdolnego wytrzymać wysokie ciśnienie i temperaturę mocno sprężonego CO2.

Obecnie trwają badania nad wykorzystaniem nowatorskiego systemu ogrzewania i chłodzenia w samochodach z silnikami benzynowymi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.