mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Opel Corsa i Audi A6 najmniej awaryjne wg Dekry

Opel Corsa i Audi A6 najmniej awaryjne wg Dekry

Opel Corsa oraz Audi A6 okazały się najmniej awaryjnymi modelami w najnowszym raporcie usterkowości sporządzonym przez firmę Dekry na rok 2010.

Opel Corsa i Audi A6 najmniej awaryjne wg Dekry
Samochodem wykazującym najniższy procentowo udział usterek ("Najlepsza ocena pojedyncza") jest Opel Corsa D (97,6 procent). Ten mały samochód uplasował się nieznacznie przed Audi A4 piątej generacji (97,3%) i Mercedesem klasy C (96%). W drugiej ocenie obejmującej wszystkie przebiegi ("Najlepszy we wszystkich klasach") tytuł pojazdu o najlepszych właściwościach, przy uwzględnieniu dużego przebiegu, wywalczyło sobie, podobnie jak przed rokiem, Audi A6 (88,1%), plasując się przed BMW X3 (87%) i piątą generacją BMW seria 3 (86,8%).

Do raportu na rok 2010 rzeczoznawcy Dekry oceniali dokumentację obejmującą ponad 15 milionów głównych badań okresowych pojazdów z dwóch ostatnich lat. Aby uzyskać wiarygodne informacje, w raporcie ujęto dane dla 150 najważniejszych modeli tylko wtedy, gdy w danej grupie przebiegów przeprowadzono minimum 1.000 badań pojazdów.

W pięciu z ośmiu kategorii ujętych w rankingu, wśród zwycięzców znalazły się samochody produkowane w Niemczech. W siedmiu klasach pojazdów i trzech grupach przebiegu niemieckie modele wywalczyły sobie 13 spośród ogółem 21 miejsc na podium.

Zwycięzca łącznej klasyfikacji, Opel Corsa D był oczywiście najlepszy również wśród samochodów mini i samochodów małych wygrywając z silną konkurencją z Azji i Europy. w klasie średniej wysoko uplasowała się piąta generacja Audi A4 z drugą najniższą liczbą usterek (97,3%), natomiast w wyższej klasie średniej / klasie najwyższej zwycięstwa nie pozwolił sobie odebrać ubiegłoroczny zwycięzca Audi A6 (93,8%). W przypadku samochodów terenowych sukces odniosło BMW X3 (93,0%). Trzy kolejne tytuły uzyskały samochody japońskie. W silnie obsadzonej klasie kompaktów zwyciężyła Toyota Prius (95,8%), wśród samochodów sportowych nie do pobicia była Mazda MX-5 trzeciej generacji (95,4%), natomiast wśród vanów sukces odniósł Nissan Note (95,2%). Szczególnie dobre wyniki osiągnęły w raporcie usterkowości takie marki jak BMW, Mercedes, Audi, VW, Mazda, Volvo i Toyota.

Raport usterkowości podaje w siedmiu klasach pojazdów (mini/samochody małe, samochody kompaktowe, klasa średnia, wyższa klasa średnia/klasa wyższa, samochody sportowe, samochody terenowe i vany) nie tylko modele charakteryzujące się najmniejszym udziałem procentowym usterek, lecz porównuje tę ocenę z rankingiem "Najlepszy we wszystkich klasach". Z przodu plasują się tutaj modele, które we wszystkich trzech poziomach przebiegu (do 50 tys. km, od 50 do 100 tys. km oraz powyżej 100 tys. km) wykazały średnio najniższą usterkowość. Podobnie jak przed rokiem zwyięzcą okazało się Audi A6, tuż za nim BMW X3 i BMW seria 3.

Największy odsetek usterek dotyczył samochodów z kategorii mini/samochody małe (udział 30,6%). Wyraźny odstęp dzieli je od vanów (26,3%), samochodów terenowych (25,9%), samochodów kompaktowych (24,9%) i klasy średniej (24,3%). Wyraźnie lepiej wypadły samochody sportowe/kabriolety, spośród których tylko co około piąty (21,4%) wykazywał typowe usterki dla danego typu pojazdu używanego.

Badania pozwoliły także określić, jakie grupy usterek występują najczęściej. W grupie konstrukcyjnej Podwozie/Układ kierowniczy do najczęstszych usterek zaliczają się wybite poprzeczne drążki kierownicze i przeguby nośne, zbyt duże luzy na wahaczach poprzecznych i stabilizatorach, połamane resory podwozia i nieszczelne amortyzatory. W dziedzinie silnik/ekologia diagności wykryli częste wycieki oleju z silnika i przekładni, nieszczelne lub skorodowane układy wydechowe, informacje o usterkach systemów elektronicznych odpowiedzialnych za jakość spalin i zbyt wysokie zanieczyszczenie spalin. W przypadku grup Karoseria/rama/kabina pasażerska przyczyną do obiekcji były często pęknięcia szyby czołowej, rdza na progach i na grupie podłogowej, jak również uszkodzone lusterka zewnętrzne.

W przypadku Układu hamulcowego negatywnie wypadały często zużyte tarcze hamulcowe, niedostateczny stan powierzchni przylegających do tarcz hamulcowych, skorodowane kable hamulcowe i porowate przewody hamulcowe, jak również hamowanie jednostronne. W dziedzinie elektryki/elektroniki/oświetlenia diagności zaobserwowali często źle ustawione reflektory, uszkodzenie regulacji zasięgu świateł, nie działające światła i uszkodzone lampy.

Podobnie jak w latach ubiegłych okazało się, że wraz ze zwiększającym się przebiegiem gwałtownie wzrasta udział procentowy usterek w pojazdach. Przykładem tego są pojazdy z klasy kompaktów. Udział pojazdów wykazujących usterki, w grupie przebiegu od 100.000 do 150.000 km wynosi tutaj średnio 45,3 procent, i jest czterokrotnie wyższy niż w przedziale od 0 do 50.000 km. Udział poważnych usterek wzrasta nawet pięciokrotnie. Szczególnie mocno zwiększa się usterkowość w podzespołach: podwozie/układ kierowniczy, silnik/ekologia i układ hamulcowy, w przypadku których naprawy najczęściej są bardzo kosztowne.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Corsa
Opel Corsa
Cena podstawowa już od: 42 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A6
Audi A6
Cena podstawowa już od: 187 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Współpraca Huawei i Audi w dziedzinie automatycznej jazdy

Współpraca Huawei i Audi w dziedzinie...

Aktualności 2018-10-18

General Motors zamyka fabrykę

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~harnasx 2010-01-02

Jeżeli już ktoś tłumaczy te głupoty to przynajmniej sprawdził by po "komputerze" to co ten komputer przedłumaczył! przewody hamulcowe to nie są kable hamulcowe!!!!!!!!! zużyte klocki hamulcowe to nie za bardzo po polsku - niedostateczny stan powierzchni przylegających do tarcz hamulcowych!!!! no chyba że adepci polonistyki czy innego dzienikarstwa "piszą" Wam te teksty - to im wszystko jedno!

~kamilos 2009-12-31

albo made in India

~dynia1 2009-12-27

ciekawe jak made in China ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą
Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą
Ósma generacja kultowego Porsche 911 nadchodzi wielkimi krokami. Trwają właśnie ostatnie testy przed oficjalną prezentacją auta.