1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Opel Grandland X Hybrid. Znamy cenę

Opel Grandland X Hybrid. Znamy cenę

Opel Grandland X Hybrid to hybryda plug-in z napędem na przednią oś. Wersja ta dołącza do mocniejszego wariantu, z napędem na wszystkie koła.

Opel Grandland X Hybrid. Znamy cenę

Opel Grandland X Hybrid – napęd na przód

Kolejny zelektryfikowany Opel dołącza do oferty niemieckiego producenta. Po w pełni elektrycznym Oplu Corsa-e i modelu Grandland X w wersji hybrydowej z możliwością ładowania z zewnętrznego źródła prądu (PHEV) i z napędem na cztery koła, nadszedł czas na wprowadzenie do sprzedaży SUV-a w wersji PHEV, ale z napędem wyłącznie na przednie koła.

Grandland X jest zatem pierwszym Oplem dostępnym w dwóch wersjach hybrydowych. Pierwsza to pokazany już wcześniej Grandland X Hybrid4 z napędem na wszystkie koła, a druga to nowość – odmiana z napędem przednim. Ceny modelu z napędem na przednie koła zaczynają się w polskich salonach od 162 850 zł.

Opel Grandland X Hybrid – silnik i zasięg

Opel Grandland X Hybrid napędzany jest turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 litra i mocy 180 KM oraz silnikiem elektrycznym o mocy 110 KM, napędzającym również przednie koła. Auto dysponuje mocą systemową 224 KM i momentem obrotowym 360 Nm.

Producent podaje wstępne, ważone zużycie paliwa w cyklu mieszanym, które wynieść ma około 1,5  l/100 km wg WLTP lub do 1,7 l/100 km wg NEDC. Jako hybryda plug-in, auto ma możliwość jazdy na samym tylko prądzie, co jest możliwe na dystansie do 57 km wg WLTP lub do 65 km wg NEDC.

Akumulator litowo-jonowy zgromadzić może 13,2 kWh energii. W modelu Grandland X Hybrid zastosowano zaawansowany układ hamowania regeneracyjnego, który odzyskuje energię wytwarzaną w czasie hamowania lub wytracania prędkości.

Opel Grandland X Hybrid – tryby pracy napędu

Silnik spalinowy Opla Grandland X Hybrid będzie wykorzystywany głównie przy średnich i dużych prędkościach jazdy, natomiast w czasie jazdy z niską oraz średnią i zmienną prędkością napęd zapewni elektryczna część układu.

Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że większość codziennie pokonywanych tras nie przekracza 50 kilometrów, co oznacza, że użytkownicy Grandlanda X Hybrid korzystający ze swoich pojazdów w ten sposób mogliby praktycznie przez cały czas jeździć w trybie bezemisyjnym.

Grandland X Hybrid oferuje trzy tryby jazdy - elektryczny, hybrydowy i sportowy, pozwalając kierowcy wybrać charakterystykę pojazdu odpowiadającą jego preferencjom lub konkretnym warunkom jazdy.

W trybie hybrydowym samochód automatycznie dobiera najbardziej efektywny sposób napędu, z możliwością przełączenia na bezemisyjny tryb elektryczny, na przykład po dotarciu do centrum miasta.

Tryb sportowy umożliwia łączenie mocy silnika spalinowego i silnika elektrycznego w celu uzyskania szczególnie dynamicznych osiągów. Grandland X Hybrid przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,9 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 225 km/h.

Gniazdo ładowania akumulatora z wykorzystaniem pokładowej ładowarki o mocy 3,7 kW (wersja 7,4 kW jest opcjonalna) zostało umieszczone wygodnie po przeciwnej stronie niż wlew paliwa, natomiast sam akumulator jest zainstalowany pod tylnymi siedzeniami, aby nie ograniczał przestronności wnętrza ani pojemności bagażnika.

Z uwagi na fakt, że elektryczność jest tańsza od benzyny, kierowcy mogą zaoszczędzić, regularnie doładowując akumulator zamiast tankować paliwo. W zależności od lokalnych cen i pokonywanych odległości może to istotnie wpłynąć na obniżenie kosztów eksploatacyjnych samochodu. Czas ładowania zależy od typu ładowarki. Akumulator Grandlanda X Hybrid, wyposażonego w opcjonalną ładowarkę pokładową o mocy 7,4 kW, można naładować do pełna w niespełna dwie godziny.

Opel Grandland X Hybrid - wyposażenie

Samochód oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki standardowemu wyposażeniu w takie systemy jak:

  • alarm przedkolizyjny z funkcją wykrywania pieszych
  • system automatycznego hamowania awaryjnego,
  • asystent pasa ruchu,
  • system wykrywający objawy zmęczenia kierowcy,
  • system multimedialny Navi 5.0 IntelliLink z dużym 8” kolorowym ekranem dotykowym.

 

Za pomocą aplikacji myOpel kierowca może zdalnie programować czasy ładowania i sterować klimatyzacją. Usługa OpelConnect zaoferuje takie funkcje, jak Live Navigation z informacjami o ruchu drogowym dostarczanymi w czasie rzeczywistym, sprawdzanie danych dotyczących pojazdu poprzez aplikację, bezpośrednie połączenie z pomocą drogową oraz system powiadamiania służb ratowniczych w sytuacjach awaryjnych e-Call.

Pomoc można wezwać w ciągu kilku sekund, naciskając czerwony przycisk. W przypadku zadziałania napinaczy pasów bezpieczeństwa lub poduszek powietrznych połączenie e-Call jest nawiązywane automatycznie.

Wraz z wprowadzeniem nowego Grandlanda X Hybrid elektryfikacyjna ofensywa Opla nabiera jeszcze większego tempa. W przyszłym roku na rynku pojawi się pierwszy elektryczny lekki samochód użytkowy, czyli Opel Vivaro-e. W 2021 roku firma zaoferuje w pełni elektryczne wersje Combo Life, Combo Cargo i Zafiry Life. Do 2024 roku wszystkie modele Opla będą dostępne w wersji zelektryfikowanej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Grandland X
Opel Grandland X
Cena podstawowa już od: 105 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Maserati Ghibli Hybrid – witamy w świecie hybryd

Maserati Ghibli Hybrid – witamy w świecie...

Aktualności 2020-08-03

Elektryczny napęd 4x4 w hybrydach - jak to działa?

Elektryczny napęd 4x4 w hybrydach - jak to...

Technika 2020-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GR Yaris - tajemnice hot-hatcha
Toyota GR Yaris - tajemnice hot-hatcha
Toyota GR Yaris jest samochodem jedynym w swoim rodzaju, a na pewno w swojej klasie. Jakie sekrety kryje w sobie drogowe auto, które jest bazą dla następnej rajdówki WRC Toyoty?