1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Opel Kadett to początek historii elektrycznych Opli

Opel Kadett to początek historii elektrycznych Opli

Wraz z nową Corsą-e i hybrydą plug-in Grandlandem X, najnowsze zelektryfikowane Ople trafiają na drogi. Mało kto jednak wie, że już Opel Kadett miał wersję elektryczną.

Opel Kadett to początek historii elektrycznych Opli

Do sprzedaży wchodzą Opel Corsa-e i Opel Grandland X w wersji plug-in hybrid. W pełni elektryczny Opel Vivaro i zelektryfikowany następca Mokki X zadebiutują jeszcze w tym roku. Modele Combo-e, Zafira-e Life oraz następca Astry dołączą do zespołu w 2021 roku. Cała gama modelowa zarówno samochodów osobowych, jak i lekkich samochodów użytkowych zostanie zelektryfikowana do 2024 roku.

Opel stawia na elektryczność, czerpiąc przy tym z długiej tradycji testów, pobitych rekordów oraz produkcji samochodów. Firma Opel już od ponad pięciu dekad prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie elektrycznych systemów napędu.

Opel Kadett B Stir-Lec

Już w 1968 roku Opel Kadett B Stir-Lec był wyposażony w rozwiązanie działające co do zasady jak „przedłużacz zasięgu”, który później pojawił się w seryjnym modelu Opel Ampera. Studyjny Stir-Lec był zasilany czternastoma akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, ładowanymi bez przerwy prądem wytwarzanym za pomocą zamontowanego z tyłu spalinowego silnika Stirlinga.

Trzy lata później Georg von Opel, wnuk założyciela firmy, pobił sześć rekordów świata dotyczących samochodów elektrycznych, prowadząc z prędkością 188 km/h Opla Electro GT, zasilanego dwoma sprzężonymi silnikami elektrycznymi o mocy 88 kW/120 KM.

Źródłem energii był 590-kilogramowy zestaw ogniw niklowo-kadmowych, umożliwiających przejechanie 44 kilometrów ze stałą prędkością 100 km/h.

Opel Impuls i Opel Twin

Dalsze badania prowadzono w ramach programu Opel Impuls realizowanego w latach 1990–97. Impuls I był opartym na Kadetcie pojazdem napędzanym silnikiem elektrycznym o mocy 16 kW, zasilanym prądem stałym z akumulatora niklowo-kadmowego z ciekłym elektrolitem. Zasięg samochodu rozwijającego maksymalną prędkość 100 km/h wynosił około 80 kilometrów.

Rok później skonstruowano model Impuls II oparty na Astrze kombi. Wyposażono go w 32 akumulatory ołowiowo-kwasowe zasilające dwa trójfazowe asynchroniczne silniki o łącznej mocy około 45 kW/61 KM.

W latach 1993–97 Opel przeprowadził pierwszy program testów samochodów elektrycznych na dużą skalę. Flota dziesięciu pojazdów Impuls III była testowana na niemieckiej wyspie Rugia, pokonując łącznie ponad 300 000 kilometrów. Pięć samochodów było wyposażonych w akumulatory niklowo-kadmowe (45 kW/61 KM), a pozostałe pięć — w wysokoenergetyczne akumulatory sodowo-chlorkowo-niklowe (42 kW/57 KM). We wszystkich dziesięciu Impulsach III zastosowano trójfazowe silniki asynchroniczne.

Tymczasem w 1992 roku szerokie uznanie zdobył samochód koncepcyjny Opel Twin. Do jazdy autostradowej wykorzystywał on trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 0,8 litra i mocy 25 kW/34 KM, natomiast napęd elektryczny złożony z dwóch silników o mocy 10 kW/14 KM zamontowanych w piastach kół służył do jazdy miejskiej i pokonywania krótkich odcinków.

Kierowca Opla Twin zajmował centralny fotel z przodu, zaś dla pasażerów przeznaczona była trzyosobowa kanapa z tyłu. W 1995 roku Opel wprowadził elektryczną mobilność do segmentu pojazdów użytkowych, konstruując koncepcyjnego vana Combo Plus z dwoma wysokoenergetycznymi akumulatorami sodowo-chlorkowo-niklowymi zasilającymi 45‑kilowatowy trójfazowy asynchroniczny silnik elektryczny.

Opel Ampera z przedłużaczem zasięgu i Opel Ampera-e

Jednocześnie firma Opel pracowała nad samochodami z zasilaniem akumulatorowym i w 2007 roku, na Salonie Motoryzacyjnym IAA we Frankfurcie, zaprezentowała samochód koncepcyjny Flextreme Concept wyposażony w napęd elektryczny Voltec z przedłużaczem zasięgu. Flextreme GT/E Concept, pokazany na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie w 2010 roku, dowiódł, że taką koncepcję napędu można zastosować również w samochodzie klasy średniej.

Napęd elektryczny z przedłużaczem zasięgu trafił do produkcji seryjnej w 2011 roku w modelu Opel Ampera — pierwszym samochodzie elektrycznym dla czterech osób, nadającym się do codziennej eksploatacji i podróżowania. Energię na pokonanie dystansu od 40 do 80 kilometrów (w zależności od warunków jazdy) dostarczał akumulator litowo-jonowy o pojemności 16 kWh zasilający silnik elektryczny o mocy 111 kW/150 KM.

Gdy zapas energii w akumulatorze spadał do określonego minimum, silnik benzynowy o mocy 63 kW/86 KM uruchamiał się automatycznie i napędzał generator zasilający silnik elektryczny. Ten rodzaj ciągłego zaopatrzenia w energię umożliwiał kilkusetkilometrowy zasięg, a więc jazdę bez stresu związanego z poszukiwaniem stacji ładowania. Ampera wyprzedzająca swoje czasy otrzymała tytuł europejskiego samochodu roku „Car of the Year 2012”.

Kolejnym modelem był Opel Ampera‑e, wprowadzony w latach 2016/2017. Ampera‑e z zasięgiem elektrycznym 423 kilometrów (WLTP), jednym z największych w swoim segmencie, zadebiutowała na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu jako prawdziwa mistrzyni zasięgu.

Dzięki zamontowaniu wyjątkowo płaskich akumulatorów pod podłogą samochód oferuje miejsce dla pięciu osób oraz bagażnik o pojemności typowej dla pięciodrzwiowego auta klasy kompaktowej (381 litrów). Ampera‑e dowodzi także możliwości połączenia elektrycznej mobilności z przyjemnością z jazdy, ponieważ maksymalny moment obrotowy 360 Nm zapewnia imponujące przyspieszenie i elastyczność. Silnik elektryczny rozwija moc 150 kW/204 KM. Kompaktowy samochód przyspiesza od 0 do 50 km/h w 3,2 sekundy, a zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h, na przykład przy wyprzedzaniu, zajmuje mu zaledwie 4,5 sekundy.

Obecnie w salonach sprzedaży niemieckiej marki oferowany jest nowy w pełni elektryczny Opel Corsa-e.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Grandland X
Opel Grandland X
Cena podstawowa już od: 111 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Hyundai Ioniq 5 - polska premiera

Hyundai Ioniq 5 - polska premiera

Aktualności 2021-07-14

Mój elektryk - dopłaty do aut elektrycznych

Mój elektryk - dopłaty do aut elektrycznych

Aktualności 2021-07-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe przepisy na przejściach dla pieszych
Nowe przepisy na przejściach dla pieszych
1 czerwca tego roku w życie wszedł przepis, który ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w obrębie przejść. Wprowadza on pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy, a nie tylko dla znajdujących się już na przejściu.