mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą

Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą

Ósma generacja kultowego Porsche 911 nadchodzi wielkimi krokami. Trwają właśnie ostatnie testy przed oficjalną prezentacją auta.

Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą

Nowe Porsche 911, ósma już generacja klasycznego samochodu sportowego, pojawi się na europejskim rynku na początku 2019 roku. Przedtem jednak prototypowe egzemplarze uczestniczą w finałowym programie testów, przeprowadzanych w różnych zakątkach świata.

Samochody przemieszczają się pomiędzy strefami klimatycznymi z różnicą temperatur wynoszącą nawet 85 stopni Celsjusza, sprintem pokonują zmiany wysokości sięgające ponad czterech kilometrów, tkwią w korkach wielkich miast i biją kolejne rekordy na torach. Po wszystkim każdy element samochodu musi działać równie niezawodnie, co na początku.

W pierwszej kolejności testy skupiają się na tradycyjnie najważniejszych obszarach Porsche, takich jak podwozie i silnik, które zostały udoskonalone – zarówno dla podniesienia osiągów, jak i po prostu komfortu na co dzień.

W regionach o gorącym klimacie, takich jak państwa Zatoki Perskiej na Bliskim Wschodzie czy Dolina Śmierci w USA, klimatyzacja, zarządzanie temperaturą i przebieg procesu spalania muszą zaliczyć testy funkcjonalne w temperaturze nawet 50 stopni Celsjusza. Wewnętrzne komponenty nie mogą się rozszerzać, kurczyć ani hałasować, gdy zostaną np. wystawione na intensywne nasłonecznienie.

W Finlandii z kolei, w temperaturach rzędu minus 35 stopni Celsjusza, harmonogram testów obejmował m.in. uruchamianie silnika na zimno, skuteczność ogrzewania i klimatyzacji, poziom przyczepności, prowadzenie i zachowanie podczas hamowania, a także szybkość reakcji systemów kontroli dynamiki jazdy.

Kręte, wymagające drogi w europejskim obszarze koła podbiegunowego oferują optymalne warunki do testowania sportowego samochodu. W ramach testów wytrzymałościowych egzemplarze nowej „911” trafiły też do Chin, na tamtejsze tory wyścigowe i publiczne drogi, z typowym dla tego kraju natężeniem ruchu. Musiano też upewnić się, że potrafią niezawodnie pracować na paliwach o słabszej jakości i parametrach.

Stałym punktem rygorystycznego programu testowo-rozwojowego Porsche jest legendarny tor Nürburgring. Silnik, przekładnia, hamulce i podwozie – to wszystko musiało udowodnić swoje kompetencje na tym wymagającym torze, zlokalizowanym w rejonie gór Eifel.

We Włoszech pojazdy testowe jeździły wokół szybkich pętli toru Nardò, gdzie skupiano się nie tylko na prędkości maksymalnej, ale także na chłodzeniu i prowadzeniu. Najniższy punkt w trakcie testów wytrzymałościowych przedprodukcyjne auta osiągały w Dolinie Krzemowej – było to około 90 m poniżej poziomu morza.

Z kolei rzadkie powietrze na szczycie Mount Evans w Kolorado (4300 m n.p.m.) stanowiło wyzwanie dla doładowania biturbo oraz układu paliwowego. Do chwili ukończenia testów nowe „911” pokonały łącznie dystans około... 3 milionów kilometrów.

Mniej efektownym, choć wcale nie mniej ważnym punktem programu są codzienne próby na publicznych drogach w miastach i wsiach całych Niemiec. Podczas tego etapu kierowcy pojazdów testowych pokonują duże przebiegi, żeby mieć pewność trwałości i codziennej wygody samochodu.

Czekamy zatem na premierę nowej „911” i pierwsze jazdy ósmą już generacją kultowej maszyny. Śledźcie informacje na stronie www.auto-motor-i-sport.pl oraz w miesięczniku Auto Motor i Sport, którego najnowszy numer trafił właśnie do kiosków.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Porsche 911
Porsche 911
Cena podstawowa już od: 595 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Porsche 911 Wszystko o Porsche
Tematy w artykule: Porsche Porsche 911

Podobne wiadomości:

Porsche 911 Cabriolet od środka

Porsche 911 Cabriolet od środka

Technika 2019-04-22

Nowe Porsche Cayenne S Coupe

Nowe Porsche Cayenne S Coupe

Premiery 2019-05-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota sprzedała w Polsce 55 tys. hybryd
Toyota sprzedała w Polsce 55 tys. hybryd
Do końca kwietnia 2019 roku Toyota sprzedała w Polsce łącznie prawie 55 000 hybryd.