1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Oszczędzamy na oponach

Oszczędzamy na oponach

Przeważająca liczba starszych aut na naszych drogach nie jest dziełem przypadku. Niestety, ale nasze społeczeństwo do najbogatszych nie należy. Potwierdzają to również dane z rynku oponiarskiego - prawie połowę kupowanych opon stanowią modele z segmentu budżetowego, czyli najtańsze.

Oszczędzamy na oponach
Porównanie Polski do krajów zachodniej Europy pod kątem nabywanych opon wypada bardzo blado. W naszym kraju prawie połowa opon sprzedawanych jako nowe pochodzi z najniższej półki cenowej, podczas gdy na Zachodzie tylko 15 proc. kierowców sięga po najtańsze ogumienie. Odwrotnie prezentuje się natomiast segment najdroższych modeli opon, czyli klasa premium. Podczas gdy w Polsce zaledwie 15 proc. właścicieli aut decyduje się na opony z najwyższej klasy cenowej, w Europie Zachodniej aż 50 proc. osób nie ma problemów, by wyłożyć więcej pieniędzy na ten element wyposażenia samochodu.

Nabycie tańszych opon może być jednak tylko pozorną oszczędnością. Jak przekonuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, dopłacenie do opon premium i tak jest tańsze niż koszt likwidacji każdej stłuczki. A różnice w długościach hamowania między tymi oponami są znaczne. Przykładowo w drodze hamowania między najlepszą i najgorszą kategorią jest różnica 18 metrów, to są cztery długości samochodu

Poza tym, jak już polski kierowca oponę kupi, to wykorzystuje ją do granic dopuszczanych przez prawo, co też oznacza dość wątpliwe oszczędności.

– Limitem, do którego warto się odnieść, jest 3-4 mm. Jeśli bieżnik jest mniejszy, to powinniśmy pomyśleć o wymianie kompletu opon. Radzenie sobie z jazdą w deszczu, po kałużach, z aquaplaningiem, czyli płynięciem samochodu na takiej poduszce wodnej, przy małym bieżniku jest tragiczne. Od tego naprawdę zależy nasze życie i zdrowie – zwraca uwagę Piotr Sarnecki.

Radzi, by przy wyborze nowych opon zwracać uwagę nie tylko na ich odpowiedni rozmiar, lecz także indeks nośności, indeks prędkości i homologację europejską. Etykiety energetyczne pozwalają już na pierwszy rzut oka porównać różne modele pod kątem efektywności paliwowej, hamowania na mokrej nawierzchni czy głośności zewnętrznej. Wybór warto również skonsultować z fachowcem.
Tematy w artykule: opony tanie opony

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

~gucio 45 2019-08-19

Witam. Z oszczędzaniem różnie bywa jednemu się uda drugiemu nie zależy jak kto jeździ, ale, na bezpieczeństwie sie nie oszczędza które w dużej mierze zależy również od opon. Regały ze sklepu sklep.regalynaopony.pl kupiłem na razie sprawują sie ok zobaczymy co będzie później:)

~Roman 321 2019-08-19

Witam. Kiedyś oszczędzałem na oponach i nie wspominam tego najlepiej. Podwójne koszty bo i tak musiałem zaopatrzyć się w nowe opony już bez ryzyka że po dwóch sezonach będę musiał wymieniać bo nie będą nadawały sie do eksploatacji. Pozdrawiam wszystkich oszczędnych.

~stefan 2019-08-19

zapraszam na stronę sklep.regalynaopony.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Motor Poland rozszerza współpracę z Superligą
Suzuki Motor Poland rozszerza współpracę z Superligą
Suzuki jeszcze mocniej angażuje się w piłkę ręczną w Polsce. Przez najbliższe dwa sezony japońska marka będzie wspierać w rozszerzonym zakresie najwyższą klasę rozgrywkową piłki ręcznej. W ramach nowej umowy, jako oficjalny partner PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, Suzuki Motor Poland przekaże do klubów blisko 130 samochodów z napędem hybrydowym.