mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Oto sposób na korki

Oto sposób na korki

O tym, że Polska przypomina miejscami jeden wielki plac budowy nie trzeba nikogo przekonywać. W szczególności mieszkańcy największych polskich miast, w których wszechobecne korki paraliżują ruch po głównych ulicach, muszą borykać się z tymi utrudnieniami. Jak radzić sobie z korkami? Z pomocą mogłyby przyjść systemy monitorujące drogi online.

Oto sposób na korki
Polska utknęła w korku
O tym, jak bardzo remonty drogowe mogą utrudnić poruszanie się samochodem po mieście, doskonale wiedzą mieszkańcy choćby Poznania. Na początku września niemal równocześnie zamknięto tam dla ruchu dwa ważne węzły komunikacyjne – ronda Kaponiera i Jana Nowaka Jeziorańskiego. W połączeniu z mniejszymi pracami remontowymi na wielu ważnych drogach (w sumie 8 zamkniętych dróg i 28 utrudnień drogowych) zaowocowało to wielkim chaosem.

Wrocław zmaga się z korkami już od kilku lat. Gdy wydawało się już, że po otwarciu Autostradowej Obwodnicy będzie nieco lepiej, korki znów nasiliły się po zamknięciu długiego odcinka ul. Pułaskiego. W stolicy budowa drugiej linii metra wiąże się z poważnymi utrudnieniami, które będą trwać jeszcze przez przynajmniej dwa lata. A przecież w przestrzeni remontowanych miast trzeba jakoś funkcjonować. Dojeżdżać do pracy, szkoły, lekarza, na zakupy.

Jak sobie radzić?
- Wszystkie inwestycje drogowe w Poznaniu są prowadzone tak, aby minimalizować utrudnienia w ruchu – mówi Dorota Wesołowska, rzecznik prasowy poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich. - Całkowite zamknięcia ulic, obiektów inżynierskich są zjawiskiem wyjątkowym. Największe inwestycje drogowe były prowadzone etapami. Nawet podczas prac, o ile to możliwe, czynne są całe jezdnie, pasy ruchu, zapewniony jest dojazd do posesji. Mimo tych starań, których nie sposób nie docenić, sytuacja w mieście jest bardzo trudna. Co Zarząd Dróg Miejskich poradziłby kierowcom? Staramy się wraz z innymi podmiotami działającymi w pasie drogowym skutecznie dociereć z informacją o utrudnieniach, zawsze przepraszamy mieszkańców i  kierowców za utrudnienia – zaznacza Dorota Wesołowska. - Prosimy o wyrozumiałość, o zwracanie uwagi na aktualnie obowiązujące oznakowanie drogowe, o to by nie jeździć "na pamięć". Wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego i MPK zachęcamy również do korzystania z komunikacji miejskiej oraz zachęcamy do korzystania z roweru jako zdrowego, ekologicznego i alternatywnego środka transportu.

Gdy jednak nie sposób przesiąść się do tramwaju lub na rower, z pomocą kierowcom przychodzi technologia. W omijaniu korków pomagają systemy monitorowania dróg online. - Korzyści z dostępu do aktualizowanych na bieżąco danych są oczywiste – zauważa Agnieszka Kaźmierczak, ekspert z serwisu Korkowo.pl. - Warto przy tym wiedzieć, że systemy monitorujące oferują dużo więcej, niż tylko czytelną wizualizację sytuacji drogowej w mieście. Z danych systemu mogą korzystać np. nawigacje  samochodowe online, wytyczające optymalną w danej chwili trasę i pozwalające omijać korki.

Podpowiedź dla władz miast
Aby korzystać z systemów monitorowania dróg, wystarczy dostęp do internetu. Serwisy wizualizujące dane często posiadają wersje mobilne, przystosowane do telefonów komórkowych. Remedium na korki mieści się więc w kieszeni. Dostęp do danych jest bezpłatny. Tu pojawia się pytanie: dlaczego nie korzystają z nich władze miast? Informacje o rzeczywistym natężeniu ruchu ulicznego byłyby znakomitym wsparciem przy planowaniu kolejnych remontów, pozwalającym przewidzieć i maksymalnie zredukować wpływ utrudnień na miejski traffic.

Poznań planuje uruchomienie systemu ITS, umożliwiającego zarządzanie ruchem miejskim w czasie zbliżonym do rzeczywistego – w tym przeciwdziałanie i rozładowywanie zatłoczeń w sieci miejskiej. Jest to jednak pieśń przyszłości, wdrożenie systemu przewidywane jest na IV kwartał 2014 r., w dodatku system nie obejmie swym zasięgiem całego miasta. Tymczasem już teraz systemy monitorujące drogi online pozwalałby nie tylko doraźnie łagodzić skutki utrudnień, ale także w przyszłości eliminować ich przyczyny.

Podobne wiadomości:

Najwolniejsze miasta w Polsce - ranking

Najwolniejsze miasta w Polsce - ranking

Aktualności 2017-06-29

Komentuj:

~robin 2011-10-06

Czemu ktoś w końcu nie wpadnie na pomysł, żeby albo na czas remontów - albo "na dłuższą metę" - wprowadzić ruch jednokierunkowych na ulicach ? Będzie o wiele bezpieczniej i szybciej się jeździć. Czyli jedna ulica jest w jedną stronę, a druga równoległa do niej - w drugą stronę - a pomiędzy nimi "łączniki" też jednokierunkowe. Same plusy - zero minusów. Bo to, że ktoś będzie musiał "kawałek" objechać - to jest ŻADEM minus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala – dane techniczne
Skoda Scala – dane techniczne
Skoda Scala to kompaktowy model, który już 6 grudnia zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności. Wiemy już, jakie silniki trafią pod maskę.