mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ożywienie w polskich zakładach produkcyjnych

Ożywienie w polskich zakładach produkcyjnych

Sektor wytwórczy branży motoryzacyjnej odnotowuje ciągły wzrost zatrudnienia – rok 2004 po trzech kwartałach zamknął się 10 procentowym przyrostem.

Ubiegły rok nie był dla branży motoryzacyjnej zbyt łaskawy. Spadek sprzedaży nowych samochodów spowodował znaczne pogorszenie kondycji finansowej większości przedsiębiorstw związanych z samochodami. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy z branży mają powody do narzekania. Rok 2004 był bardzo łaskawy dla sektora wytwórczego usytuowanego w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, po trzech kwartałach 2004 roku zatrudnienie w tej gałęzi przemysłu wzrosło o ponad 8 tys. nowych miejsc pracy, w stosunku do 2003.

Największy wzrost zatrudnienia odnotowały zakłady produkujące części i akcesoria samochodowe (+6,2 tys.). Kolejne  są zakłady produkujące samochody i silniki (+2,1 tys.). Niewielkie zmiany nastąpiły w przedsiębiorstwach zaangażowanych w produkcję nadwozi, przyczep i naczep (-0,2 tys.).
 
Rok 2005 również zapowiada się interesująco dla tej części branży motoryzacyjnej. Już na początku stycznia kilka zagranicznych koncernów ujawniło chęć do inwestowania w Polsce. Są to między innymi Eaton – zapowiadający zatrudnienie ok. 400 osób, Häring – ok. 700 osób, Opel Polska – ok. 1000 osób, Voss Automotive – ok. 140 osób, Hutchinson – ok. 230 osób. Firmy obecne na naszym ryku myślą głównie o rozbudowie swoich zakładów, ale rysują się też perspektywy zupełnie nowych inwestycji.
 
Zdaniem Polskiej Izby Motoryzacji zatrudnienie w sektorze wytwórczym branży motoryzacyjnej może wzrosnąć w bieżącym roku o kolejne 8 do 10 tysięcy osób.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Volkswagen e-Crafter z silnikiem elektrycznym dostarcza w ramach projektu „Misja Zerowa Emisja” towary do warszawskich sklepów.