mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > PKN Orlen przejmuje czeski Unipetrol

PKN Orlen przejmuje czeski Unipetrol

PKN Orlen S.A. złożył do Komisji Europejskiej zawiadomienie o planowanej koncentracji, czyli przejęciu akcji czeskiego holdingu paliwowego Unipetrol.

Zarząd Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. poinformował, iż w dniu 11 marca 2005 złożył w Komisji Europejskiej ds. Koncentracji wniosek notyfikacyjny w związku z zakupem przez PKN Orlen 62,99% akcji czeskiego holdingu Unipetrol a.s. Złożenie tego wniosku związane jest z koniecznością spełnienia ostatniego z warunków zawieszających, zastrzeżonych w warunkowej umowie nabycia akcji spółki Unipetrol zawartej w dniu 4 czerwca ubiegłego roku pomiędzy Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej a PKN Orlen, dotyczącego uzyskania zgody właściwego organu antymonopolowego.

Zakup akcji Unipetrolu to największa polska inwestycja zagraniczna, wzmacniająca pozycję koncernu PKN Orlen w sektorze przerobu ropy naftowej i produktów petrochemicznych jako regionalnego lidera.

Transakcja podnosi konkurencyjność połączonych spółek w Europie Środkowo-Wschodniej. Łączne moce przerobowe rafinerii Orlenu i Unipetrolu pozwolą budować silną pozycję obu spółek w sektorze przerobu ropy. Połączenie obu firm wzmocni również ich pozycję w obszarze sprzedaży detalicznej oraz pozwoli wykorzystać efekty synergii.

"Wniosek jest naszym zdaniem dobrze przygotowany i mamy nadzieję, że znajdzie uznanie w oczach Komisji" - mówi Cezary Smorszczewski, wiceprezes PKN Orlen, odpowiedzialny za inwestycje kapitałowe, w tym integrację z Unipetrolem. "O tym, że rynek liczy na sukces przejęcia Unipetrolu świadczą notowania tej spółki na praskiej giełdzie. Dla nas obecne ceny akcji Unipetrolu są argumentem, który skłania nas do przemyślenia pozostawienia spółki na praskim parkiecie."

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.