mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pamiętasz taką Skodę?

Pamiętasz taką Skodę?

Komercyjne sukcesy samochodów marki ŠKODA z nadwoziami coupe (najpierw modelu 110R, następnie serii Rapid/Garde) w latach osiemdziesiątych, zachęciły dział konstrukcyjny marki do rozpoczęcia prac nad nowoczesnym następcą.

Pamiętasz taką Skodę?
Zadania podjął się niezwykle prężny i dziś nieco zapomniany dział konstrukcyjny filii fabryki (BAZ), nowoczesnego zakładu zbudowanego od podstaw na przedmieściach Bratysławy - w miejscowości Devínska Nová Ves. Fabrykę dedykowano wielkoseryjnej produkcji całkowicie nowej gamy samochodów ŠKODA, nad którą trwały intensywne prace już od przełomu lat 60. i 70.

Widoczne na fotografiach coupe powstało w latach 1981-82 i było poważną rekonstrukcją wytwarzanego w Kvasinach modelu Rapid/Garde. O nowoczesną formę nadwozia zadbał bratysławski stylista Milan Biroš, jednak to nie zmiana wyglądu była najpoważniejszą modyfikacją. Przeniesienie układu napędowego do przodu umożliwiło, po odpowiedniej korekcie struktury nośnej nadwozia, wprowadzenie w tylnej jego części dużych drzwi, otwieranych ku górze.

Samochód nazwany ŠKODA Š743 Locusta, miał docelowo wykorzystywać podzespoły dojrzewającego projektu Š780. Ostatecznie nie doczekał się realizacji, a w zakładach BAZ od maja 1982 roku, przez pięć sezonów montowano klasyczne, tylnonapędowe coupe Š743 Garde. Prototyp Locusta, poddany renowacji w roku 2006 możemy dziś oglądać w posiadającym wyjątkowo interesujące zbiory, Muzeum Transportu w Bratysławie.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda prototyp Skoda Š743 Locusta

Podobne wiadomości:

Skoda Scala - nowy król kompaktów

Skoda Scala - nowy król kompaktów

Premiery 2018-12-07

Skoda Scala - nowy kompakt z Czech

Skoda Scala - nowy kompakt z Czech

Premiery 2018-10-17

Komentuj:

olaicek 2011-10-03

pierwszy raz widzę takie cudo...trochę mi przypomina opla kadeta, ale na tamte czasy mógł być przyjemnym autkiem :) szkoda, że został tylko prototypem...

skoczek78 2011-10-02

Ten przód to taki mocno podobny do Forda Sierry :) Ciekawe kto od kogo podpatrzył, pewnie Czesi od Amerykanów :) A swoją to drogą to prawda, że Skoda działa prężnie i ma się dobrze a u nas bieda...

aaa 2011-09-22

Nie pamiętam jej, ale trochę przypomina rozciągniętego polskiego Warsa. Nawet kolor prototypu podobny :) Tyle, że skoda byłą pierwsza (Wars był w 1986 o ile pamiętam).

marko1 2011-09-22

Czesi ŠKODĘ mają a nam został ogarek

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
27 listopada w Los Angeles odbędzie się światowy debiut ósmej generacji Porsche 911 – 55 lat po premierze pierwszej odsłony modelu. To dobry powód, by spojrzeć wstecz i przyjrzeć się siedmiu poprzednim pokoleniom 911.