mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Październik gorszy

Październik gorszy

Październikowa sprzedaż nowych aut na terenie Europy była aż o 4,4% gorsza niż przed rokiem. Październik słabiej też się prezentuje na tle wyników uzyskanych we wrześniu.

W październiku liczba nowo zarejestrowanych aut wyniosła 1.119.106 sztuk, przy 1.254.603 w październiku zeszłego roku i 1.411.323 we wrześniu. Gorszy wynik to także skutek mniejszej liczby dni pracujących, o 3 w Hiszpanii, Austrii czy Portugalii, o 2 we Francji, Włoszech.

Spośród pięciu największych rynków, tylko w Niemczech zanotowano w październiku wzrost sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku (+4,5%). Łącznie w krajach "piętnastki" zarejestrowano o 3,5% mniej aut niż przed rokiem, a w całej Unii plus 3 kraje należące do EFTA spadek wyniósł 4,4%. I znów spory wpływ na to miała sprzedaż w Polsce, gdzie w stosunku do października ubiegłego roku sprzedaż spadła aż o 37,6%. We wszystkich nowych krajach członkowskich spadek sprzedaży wyniósł 19,2 proc.

Od początku roku licząc utrzymuje się wciąż nieznaczny wzrost sprzedaży (+0,9%). Najgorzej pod tym względem prezentują się nowe kraje unijne (-2,6%), a spośród nich Czeska Republika (-12,3%).

Nie doszło do jakichś większych zmian na czołowych pozycjach wśród marek. Nadal największym udziałem w rynku może pochwalić się Renault, choć udział ten zmalał z 10,4 do 10,2% licząc od początku roku. Tuż za francuską marką plasuje się Volkswagen z 9,8-procentowym udziałem (spadek z 9,9%) i Opel - 9,0%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.