mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pierwsze Solarisy juz w Berlinie

Pierwsze Solarisy juz w Berlinie

Dzisiaj, tj. 17 czerwca, przed Stadionem Olimpijskim w Berlinie odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do autobusów Solaris Urbino 18 Berlińskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej (BVG). Tym symbolicznym aktem pierwszych kilkanaście ze 130 "przegubowców" polskiego producenta włączonych zostało do parku autobusowego BVG.

Pierwsze Solarisy juz w Berlinie

Zgodnie z umowa w ciągu całego bieżącego roku Solaris Bus & Coach dostarczy Berlinowi 130 niskopodłogowych autobusów miejskich typu Solaris Urbino 18. Jest to jak dotąd największe zamówienie realizowane przez polskiego producenta na niemiecki rynek. Solaris Bus & Coach jest obecnie największym zagranicznym dostawcą autobusów w Niemczech.
 
Kontrakt na dostawę 130 przegubowców dla BVG  to  najbardziej spektakularny sukces firmy Solaris Bus & Coach w ubiegłym roku. Rozpisany przez BVG przetarg na dostawę autobusów był największym tego rodzaju w Europie w 2004 r. Nowością był fakt, że po raz pierwszy odbył się on anonimowo. O zwycięstwie Solaris Bus & Coach zadecydowały wysoka jakość autobusów i ich niezawodność o współczynniku sięgającym 99-100%, ponadto ekonomiczność pojazdów Solarisa a także ich konkurencyjna cena.

Wszystkie Solarisy Urbino18, które  w ramach realizowanego zamówienia trafią do BVG zostaną wyposażone w tzw. - "berliński pakiet" - zawierający standardowo m.in. klimatyzację całej  przestrzeni pasażerskiej, dwie ręcznie odchylane rampy przy pierwszych i drugich drzwiach, lodówkę dla kierowcy autobusu, elektroniczny system informacji pasażerskiej, system wideomonitoringu przestrzeni pasażerskiej oraz filtr CRT. Dodatkowo w autobusach, które właśnie trafiły do Berlina, wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań wynikających z realizacji dyrektywy Unii Europejskiej. Rozwiązaniem prototypowym w dwóch autobusach jest zastosowanie na wpół oszklonych drzwi kierowcy. Wbudowana w drzwi szyba ma zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, chroniąc go przed potencjalnymi atakami. Szklana przegroda będzie testowana przez pracowników BVG, którzy zdecydują, czy tego rodzaju rozwiązanie zostanie zastosowane seryjnie.
 
Początki współpracy Solaris Bus & Coach i BVG sięgają 2000 roku. Berlińskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej było pierwszym partnerem handlowym Solarisa w krajach ówczesnej Unii Europejskiej. Do maja 2005 na liniach BVG kursowało 25 Solarisów Urbino. Autobusy z Bolechowa zdały egzamin  na ulicach niemieckiej stolicy, a pracowników BVG przekonały o swojej wysokiej jakości. 

35 niemieckich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej stanowi obecnie największą grupę wśród zagranicznych klientów spółki Solaris. Zgodnie z aktualnym stanem zamówień do końca b.r. z fabryki w Bolechowie na ulice niemieckich miast trafi 290 autobusów.

Krąg odbiorców Solarisów u naszych zachodnich sąsiadów nieustannie rośnie. Także w minionych tygodniach Solaris zdobył trzech nowych klientów. I tak jeszcze w tym roku nowe niskopodłogowe Solarisy trafią m.in. do Düsseldorfu (21 sztuk Urbino 12), do Bremy (10 sztuk Urbino 18) i Wies (2 sztuki Urbino 12).

"Każdy nowy klient jest dla nas tak samo ważny i każdy klient, który do nas trafia musi zostać obsłużony na jednakowo wysokim poziomie. Mamy wielką nadzieję, że już wkrótce także inne przedsiębiorstwa komunikacyjne przekonają się do naszych produktów i dadzą nam szansę na współpracę"" -mówi Krzysztof Olszewski.

Na rynku polskim Solaris Bus & Coach jest zdecydowanym liderem w produkcji autobusów miejskich. W kategorii autobusów niskopodłogowych i niskowejsciowych w roku 2004 do spółki należało 50% udziałów w rynku. W ubiegłym roku firma odnotowała także trzykrotny wzrost zysku i podwojenie eksportu. Tym samym spółka ponownie uplasowała się w gronie najważniejszych polskich eksporterów.  Największymi odbiorcami autobusów Solarisa w minionym roku były: Niemcy, Łotwa, Szwajcaria, Czechy, Litwa i Włochy. 

TU zobacz pełną galerię Solaris Bus & Coach


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – lista kandydatów
Car of the Year 2019 – lista kandydatów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali pełna listę modeli, które będą brane pod uwagę w tegorocznej edycji. Zwycięzcę poznamy na salonie samochodowym w Genewie wiosną 2019 roku.