1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Pierwszeństwo na przejściu dla pieszych

Pierwszeństwo na przejściu dla pieszych

Przejście dla pieszych jest szczególnie chronionym miejscem na jezdni. Mimo to co roku właśnie na pasach ginie nawet kilkaset osób.

Pierwszeństwo na przejściu dla pieszych

Główną funkcją przejścia dla pieszych jest umożliwienie bezpiecznego przedostania się na drugą stronę ulicy, ale to właśnie na pasach ginie najwięcej pieszych – w 2018 r. w takich okolicznościach śmierć poniosło aż 271 osób.

Za najwięcej wypadków wśród pieszych są odpowiedzialni kierujący samochodami osobowymi, choć sprawcami takich zdarzeń bywają również motocykliści czy rowerzyści. Piesi nie mogą czuć się bezpiecznie na przejściach.

Jak wspomnieliśmy, w samym tylko 2018 r. na pasach zginęło aż 271 osób. Główną przyczyną potrąceń pieszych, według policyjnych statystyk, było nieustąpienie im pierwszeństwa na przejściu. Aż 62,2 proc. potrąceń pieszych wynikało z winy kierujących.

Najczęściej winni potrąceń pieszych są kierowcy aut osobowych, którzy w 2018 r. spowodowali aż 4 008 takich wypadków. Polska należy również do europejskich krajów z najwyższym odsetkiem pieszych, którzy zginęli w wyniku potrącenia przez samochód – podobnie jak we Włoszech odsetek ten wynosi u nas 74 proc., a wyprzedza nas tylko Chorwacja, gdzie odsetek to 76 proc.

- Mam wrażenie, że przejścia dla pieszych są traktowane przez polskich kierowców jako przeszkoda na drodze. Widać to często po znacznych prędkościach i niechęci do zatrzymania. Kierowcy zachowują się tak, jakby ustąpienie pierwszeństwa pieszemu było opcjonalne, a ruch pieszy był mniej ważny od samochodowego. Umożliwianie pieszym przejścia przez jezdnię jest jednak nieodłącznym elementem prowadzenia samochodu i obowiązkiem kierowcy – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kiedy zbliżamy się do przejść dla pieszych, powinniśmy uważnie obserwować przejście i jego okolicę oraz zredukować prędkość, aby móc swobodnie się zatrzymać, płynnie i nie zaskakując innych kierowców. Gdy zachowamy szczególną ostrożność, a prędkość jazdy dostosujemy do warunków, nie będziemy zaskoczeni zmianą sytuacji w okolicach przejścia dla pieszych, a tym samym damy radę odpowiednio zareagować nawet wtedy, gdy pieszy wejdzie na przejście nierozważnie i w ostatniej chwili.

Uważać powinni jednak nie tylko kierowcy. Motocykliści byli w 2018 r. sprawcami 44 potrąceń pieszych, rowerzyści – 178 takich wypadków.

Każdy kierujący wysiada z samochodu albo schodzi z roweru czy motoru i w tym momencie staje się pieszym, dlatego problem nieustępowania pierwszeństwa na przejściach dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Podobne wiadomości:

Bezpieczeństwo w drodze do pracy i szkoły

Bezpieczeństwo w drodze do pracy i szkoły

Bezpieczna jazda 2019-09-23

Kierowca i pieszy z telefonem – syndrom FOMO

Kierowca i pieszy z telefonem – syndrom FOMO

Bezpieczna jazda 2020-02-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Transit z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów
Ford Transit z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów
Ford wprowadza do modelu Transit nową automatyczną skrzynię biegów o 10 przełożeniach. Z powodzeniem działa ona poza tym w Mustangu i Raptorze.