mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Piłeś? Nie jedź!

Piłeś? Nie jedź!

Od dziś kierowcom prowadzącym samochód w stanie nietrzeźwym grozi sąd i więzienie, a nie - jak do tej pory - kolegium.

Od dziś kierowcom prowadzącym samochód w stanie nietrzeźwym grozi sąd i więzienie, a nie - jak do tej pory - kolegium.

Jazda po pijanemu jest przestępstwem, a nie tylko wykroczeniem. Stało się to za sprawą nowelizacji kodeksu karnego z 14 kwietnia tego roku. Od 15 lipca 2001 roku obowiązuje także przepis, który pozwala dożywotnio zakazać kierowcy prowadzenia pojazdów, jeśli po pijanemu spowodował wypadek z ofiarami lub uciekł z miejsca zdarzenia. Ma to odstraszyć od jazdy w stanie nietrzeźwym.

Od dziś, 15 grudnia 2001 przestępcą jest zatrzymany przez policję kierowca, u którego zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dcm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg . Grozi mu proces sądowy, grzywna i kara więzienia nawet do dwóch lat.

Przy wymierzaniu kary sąd będzie się kierował okolicznościami sprawy, to znaczy, na przykład stopniem nietrzeźwości, czy zagrożenia. Sąd może także zdecydować o podaniu wyroku do publicznej wiadomości.

Obligatoryjnie sądy będą orzekały także świadczenie pieniężne na rzecz organizacji zajmujących się pomocą poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Na dziś jest to suma między 2 tysiącami a 7 tysiącami zł. Dotychczas kierowcy mogli liczyć na dość łagodne prawo: kolegium, czasowy zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna od 50 zł do 5 tysięcy zł z ewentualną zamianą na areszt.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.