mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Po Rajdzie Finlandii

Po Rajdzie Finlandii

Zwycięzcą 53.Rajdu Finlandii został Martin, jadący Fordem Focusem.

Wyniki Xsary w Rajdzie Finlandii pozwoliły wzmocnić pozycję Xsary w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata „producentów”. Nadal niewielką stratę do lidera klasyfikacji kierowców utrzymuje Carlos Sainz i Marc Marti. Z wyników Rajdu Finlandii Guy Fréquelin jest bardzo zadowolony z wyników Rajdu Finlandii: „Gdyby ktoś zaproponowałby mi taki wynik przed Rajdem, zgodziłbym się w ciemno! – żartuje szef Citroën Sport – Xsara WRC dopiero po raz drugi jest obecna na trasach Finlandii uznawanych jako najtrudniejsze z cyklu Mistrzostw Świata. Pojedynek był zacięty. Minuta kary, którą otrzymał Colin McRae dużo nas kosztowała skutkując utratą samochodu najlepiej klasyfikowanego w stawce Rajdu. Na szczęście Carlos był tak niezawodny jak w poprzednich rajdach. Sebastien, natomiast pokazał zdolność do szybkiego przystosowywania się i dużą progresję wyników. Cały zespół zrobił duże postępy od ubiegłego roku, a niezawodność Xsary była bez zarzutu.”
Carlos Sainz znajdował się w sobotę na pozycji, która umożliwiała walkę o drugie miejsce z Peterem Solbergiem i Richardem Burns’em. Mały błąd na pierwszym z rozgrywanych w niedzielę odcinków uniemożliwił podjęcie tego wyzwania: „Na dość szerokim wyjściu z zakrętu, nie mogłem ominąć dziury i tylnia prawa obręcz koła została uszkodzona. Wymieniając koło po odcinku specjalnym stwierdziłem, że amortyzator także został uszkodzony przy uderzeniu. W tym stanie zawieszenia musiałem jeszcze przejechać dwa odcinki specjalne pierwszej pętli...” Tracąc około trzydziestu sekund w tym wydarzeniu, madrycki kierowca nie mógł już włączyć się do pojedynku Solberg’a z Burns’em o drugie miejsce, postanowił zatem zabezpieczyć czwartą pozycję. „Utrwaliliśmy naszą pozycję zarówno w klasyfikacji producentów jak też kierowców. To bardzo dobra sytuacja przed wyjazdem do Australii!"
Zwycięzcy odcinków specjalnych
M. Martin, 8 najlepszych czasów (z czego 1 ex-aequo) – R. Burns, 6 – M. Gronholm, 6 (z czego 1 ex-aequo) – P.Solberg, 3 – C. McRae, 1.
Klasyfikacja końcowa Rajdu Neste Finlandii
1. M. Martin/M. Park (Ford Focus) 3h 21 min 51.7s
2. P. Solberg/Ph. Mills (Subaru Impreza) + 58,9 s
3. R. Burns/R.Reid (Peugeot 206) + 1min 00,1 s
4. C. Sainz/M. Marti (Citroen Xsara) + 1 min 59 s
5. S. Loeb/D. Elena (Citroen Xsara) + 2 min 48,7 s
6. T. Makinen/K. Lindstrom (Subaru Impreza) +3 min 25,2 s
7. J. Tuohino/J.Aho (Ford Focus) + 4 min 22,9 s
8. S. Lindholm/ T.Hantunen (Peugeot 206) + 4 min 39,5 s
9. J. Pykalisto/ E. Mertsalmi (Peugeot 206) + 6 min 23.4 s
10. F.Loix / S. Smeets ( Hyundai Accent) + 8 min 19,9 s
Klasyfikacja producentów:
1. Peugeot 101 punktów; 2. Citroen 97 punktów; 3. Ford 60 punktów; 4 Subaru 60 punktów; 5. Skoda 20 punktów; 6. Hyundai 10 punktów.
Klasyfikacja kierowców:
1. R, Burns 49 punktów, 2. C. Sainz 44 punkty, 3. M. Gronholm 38 punktów, 4. P. Solberg 38 punktów, 5. S. Loeb 37 punktów, 6. M. Martin 37 punktów, 7. C. McRae 28 punktów, 8. T. Makinen 18 punktów, 9. H. Rovanpera 16 punktów, 10. F. Duval 11 punktów, 11. t. Gardemeister 9 punktów, 12. G. Panizzi 6 punktów, 13. D. Auriol 4 punkty, 14. M. Hirvonen 3 punkty, 15. C. Robert i A. McRae 3 punkty, 17. A. Schwarz 3 punkty, 18. J. Tuohino 2 punkty, 19. A. Ginley 1 punkt, 20. S. Lindholm 1 punkt.

Kierowca Suzuki Ignis Super1600, Szwed Daniel Carlsson w fantastycznym stylu wywalczył pierwsze miejsce w kolejnej rundzie JWRC, która miała także miejsce w malowniczej Finlandii.
Urmo Aava ukończył rajd na czwartym miejscu tuż przed swoim kolegą z zespołu jadącym również Suzuki Ignis Super1600, Salvadorem Canellas. Czwarty samochód Suzuki, prowadzony przez Ville-Pertti Teuronen, zmuszony był do wycofania się z rajdu z powodu wypadku jaki miał miejsce ostatniej nocy.
Carlsson objął prowadzenie już na pierwszym odcinku, niestety przebita opona na piątkowym odcinku spowodowała utratę prowadzenia. Ostatecznie piątkowy dzień Daniel ukończył na czwartym miejscu. Wszyscy wiedzieli, że będzie musiał sporo powalczyć by odzyskać prowadzenie. Seria pięciu najszybszych czasów na sobotnich odcinkach pozwoliła odrobić starty. Daniel po ponownym objęciu prowadzenia spokojnie mógł kontrolować rajd i odnieść pierwsze zwycięstwo.
“To fantastyczne, wygrać pierwsze JWRC dla samego siebie i Suzuki. Byliśmy blisko parę razy w przeszłości i w końcu osiągnęliśmy pierwsze zwycięstwo, to fantastyczne uczucie. Ze wszystkich rund, rajd Finlandii jest ogromnym wyzwaniem dlatego chciałbym pogratulować również wszystkim moim rywalom. Chciałbym również podziękować Suzuki za zbudowanie doskonałego samochodu, sprawuje się on cudownie”. Komentował na gorąco Carlsson.
Końcowa klasyfikacja Rajdu Neste Finlandia w JWRC
1. Carlsson
2. Tirabassi (Renault Clio)
3. Wilks (Ford Puma)
4. Aava
5. Canellas

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór jako paliwo ma wiele zalet. W dobie elektryfikacji samochodów gaz ten może odegrać niebagatelną rolę.