mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pojazdy dla uboższych

Pojazdy dla uboższych

300 tys. "używek" z importu w 2002 r.?

Jak podaje Prawo i Gospodarka "(...) od tego roku do kraju można sprowadzać samochody starsze niż 10-letnie. Jest to zgodne z podpisanym przez Polskę w 1992 roku porozumieniem z Unią Europejską. Importowane auta muszą jednak spełniać normy emisji spalin określone przez ministra infrastruktury. W praktyce wyznaczone przez resort normy, obowiązujące od 1 stycznia spełniają wyłącznie samochody wyposażone w katalizator. A te urządzenia były masowo wprowadzane do pojazdów od roku 1992, możnaby więc powiedzieć, że nie grozi nam zalew starszych aut niż 10-letnie.

Prognozy analityków rynku motoryzacyjnego zakładają jednocześnie wzrost tego importu. W tym roku może osiągnąć on poziom 300 tysięcy aut - twierdzi Wojciech Drzewiecki z firmy Samar. Jego zdaniem, choć nowe samochody na polskim rynku są dziś tańsze niż rok temu to jednak społeczeństwo zubożało i poszukuje najtańszych, dostępnych dla niego pojazdów. Dla wielu Polaków nie ma innej alternatywy jak sprowadzenie kilkuletniego, najczęściej po wypadku auta z Niemiec. Do kraju trafia też coraz wiecej używanych diesli. Kryterium przy ich rejestracji nie są normy zawartości tlenku węgla i węglowodorów w spalinach. Jeśli auto wyposażone w silnik diesla nie dymi, można przyjąć, że jest sprawne - powiedział Wojciech Przybylski z Instytutu Techniki Samochodowej. Jego zdaniem dokładne określenie zanieczyszczeń jakie emituje silnik wysokoprężny byłoby w praktyce bardzo kosztowne i czasochłonne.

Import używanych rozbitych aut mogłyby powstrzymać wyższe rosnące z wiekiem pojazdu stawki akcyzy. Ale na to nasz rząd się nie odważy. Co ciekawe, wprowadzone od stycznia normy emisji spalin nie były konsultowane z Unią. Rosnący import używanych samochodów tłumi popyt na auta produkowane w kraju. To nie koniec problemu. Z rynku będzie wypadało coraz więcej wysłużonych samochodów, które trzeba będzie utylizować. Ale nie w prymitywnych auto-złomach których setki, ale w profesjonalnych ośrodkach recyklingu. Kto i za co je zbuduje, pozostaje pytaniem bez odpowiedzi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.