mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie drogi bezpieczniejsze

Polskie drogi bezpieczniejsze

Polskie drogi są bezpieczniejsze niż kilka lat temu - uważa Główny Inspektor Transportu Drogowego, Seweryn Kaczmarek.

Na drogach maleje liczba niesprawnych samochodów ciężarowych, Polacy zwracają też większą uwagę na stan techniczny autokarów.

Kaczmarek powiedział w czwartek, że jeszcze kilka lat temu inspektorzy Głównej Inspekcji Transportu Drogowego (GITD) mieli zastrzeżenia do stanu technicznego co drugiego pojazdu, służącego do przewozu osób i towarów. Obecnie mają uwagi tylko do co piątego.

Na skutek kontroli w tym roku zatrzymano już 5 tysięcy dowodów rejestracyjnych, w tym prawie tysiąc kierowcom zagranicznym - powiedział Kaczmarek. Dodał, że GITD zdołała w tym roku przeprowadzić więcej kontroli niż przez cały rok ubiegły.

Najczęstszym przewinieniem kierowców, co potwierdzają statystyki wypadków, jest zbyt długi czas prowadzenia pojazdu - stwierdził Kaczmarek.

Zdaniem inspektora, wyraźnie poprawiło się także bezpieczeństwo przewozu osób, głównie dzięki większej wrażliwości społecznej. Dostajemy bardzo dużo sygnałów o możliwym złym stanie technicznym autokarów - podkreślił Kaczmarek.

W ubiegłym roku inspektorzy transportu drogowego skontrolowali ponad 70 tys. pojazdów, w tym ponad 21 tys. zza granicy. Nałożyli na przewoźników kary w wysokości ponad 35 mln zł.

Do zadań Inspekcji należy między innymi: kontrola stanu technicznego pojazdów wykonujących transport drogowy, kontrola czasu pracy kierowców, przestrzegania szczegółowych zasad i warunków transportu zwierząt, towarów niebezpiecznych i szybko psujących się.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.