mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie granice gotowe na Schengen

Polskie granice gotowe na Schengen

W nocy z 20 na 21 grudnia tego roku znikną kontrole na granicach Polski z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. To efekt przystąpienia naszego kraju do układu z Schengen. Teraz cała uwaga służb celnych i granicznych skupi się na uszczelnieniu granic z pozostałymi sąsiadami.

Polskie granice gotowe na Schengen
Zniesienie granic z Niemcami, Litwą, Słowacją i Czechami, a jednocześnie wzmocnienie kontroli na przejściach z Ukrainą, Białorusią i Rosją kosztowało wspólnotowy budżet kilkaset milionów euro. Pieniądze przeznaczono na wyposażenie pograniczników w najnowocześniejszy sprzęt przy pomocy którego mają skuteczniej walczyć z przemytem czy nielegalną emigracją ludności. W ich posiadaniu znalazły się między innymi urządzenia termo- i noktowizyjne, specjalistyczne samoloty i łodzie patrolowe oraz tzw. Schengen-busy, zaopatrzone w komputery podłączone do bazy danych i rozbudowane laboratoria chemiczne. Na samych przejściach zainstalowano tzw. systemy TF-OCR, których zadaniem jest rejestracja wszystkich pojazdów przekraczających drogowe i kolejowe granice Polski.

"Nieustanny monitoring ma uchronić Unię Europejską przed wjazdem na jej terytorium pojazdów, które wcześniej zamieszane były w działalność przestępczą - mówi Andrzej Oliński z T4B Sp. z o.o., która jest twórcą i wykonawcą systemu TF-OCR. "System wyposażony jest w kamery, które potrafią automatycznie sczytywać numery rejestracyjne pojazdów lub kody kontenerów kolejowych. Następnie dane bezpośrednio trafiają do bazy, gdzie podlegają szczegółowej weryfikacji. Co istotne, system TF-OCR współpracuje nie tylko z polskimi programami kontrolującymi politykę celną, ale również z systemami zainstalowanymi w innych krajach Wspólnoty. Dzięki temu jeśli dany samochód przykładowo był zatrzymany na przejściu fińsko-rosyjskim, natychmiast otrzymamy na ten temat informację" - dodaje A.Oliński.

Pierwsze pilotażowe testy potwierdziły wysoką skuteczność sczytywania numerów rejestracyjnych aut, kodów kontenerów pojazdów ciężarowych i kodów kontenerów kolejowych, która wedle zaleceń Unii Europejskiej ma wynosić nie mniej niż 95 procent.

"Oddziały celne zostały wyposażone w dobre narzędzie, które pozwala im w jeszcze lepszy - niż dotychczas sposób - realizować przypisane zadania. Wdrożenie systemu TF-OCR pozwoliło w dużym stopniu ujednolicić zasady postępowania w obsłudze ruchu granicznego, a w dłuższej perspektywie pozwoli ograniczyć liczbę narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy przez funkcjonariusza celnego" - ocenia Grzegorz Smogorzewski, zastępca dyrektora w Departamencie Służby Celnej Ministerstwa Finansów.

System TF-OCR zainstalowany został na 13 przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią i Rosją, w tym na 10 przejściach drogowych i osobowych (Bezledy, Bobrowniki, Kuźnica Białostocka, Dorohusk, Hrebenne, Sławatycze, Koroszyn, Korczowa, Medyka, Krościenko) oraz trzech kolejowych (Kuźnica Białostocka, Medyka, Dorohusk).

Z nowego sprzętu na polskich przejściach korzystać będzie potężna grupa pograniczników, która w momencie wejście w życie układu z Schengen ma wynosić ponad 10 tysięcy. Wkrótce przed nimi kolejne wyzwanie, którym będzie zniesienie kontroli celnej na lotniskach. Jej wprowadzenie planowane jest na marzec 2008 roku.

*Układ z Schengen - porozumienie między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, zakładające likwidację kontroli paszportowej na granicach wewnętrznych oraz wspólną politykę azylową i wizową. Układ podpisany został 14 czerwca 1985 roku w luksemburskim mieście Schengen przez pięć krajów: Belgię, Holandię, Luksemburg, Francję i Niemcy. W następnych latach przystępowały do niego kolejne państwa. W tej chwili do układu należy 15 krajów, w tym dwa spoza Unii: Islandia i Norwegia. 1 stycznia 2008 roku oprócz Polski przystąpi do niego osiem nowych państw członkowskich: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Tematy w artykule: Schengen strefa Schengen

Podobne wiadomości:

Sprawniej na przejściach w zachodniopomorskim

Sprawniej na przejściach w zachodniopomorskim

Polskie drogi 2011-04-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy kompakt z Czech
Skoda Scala - nowy kompakt z Czech
Skoda Scala to całkiem nowy model w gamie czeskiego producenta. Zastąpi Skodę Rapid, ale wymiarami znajdzie się między nią a Octavią.