mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponad 4 mld zł wpływów z systemu viaTOLL

Ponad 4 mld zł wpływów z systemu viaTOLL

Przychody generowane przez elektroniczny system poboru opłat viaTOLL potwierdzają słuszność wprowadzenia tego rozwiązania. Łącznie wpływy z tego tytułu do Krajowego Funduszu Drogowego przekroczyły już 4 mld zł.

Ponad 4 mld zł wpływów z systemu viaTOLL
System viaTOLL obejmuje obecnie ponad 2,9 tys. km dróg płatnych w Polsce. Jest przeznaczony przede wszystkim dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 ton, chociaż na zasadzie dobrowolności za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA elektronicznie płacić mogą także kierowcy samochodów osobowych (viaAuto). Do końca lutego br. system wygenerował dokładnie 4,15 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego.

Średnio każdego dnia wpływy z systemu to 3,8 mln zł. W systemie na koniec lutego zarejestrowanych było ponad 850 tys. pojazdów. Zdecydowanie najbardziej dochodową drogą jest autostrada A4, która tylko przez ostatnie pół roku wygenerowała prawie 190 mln zł wpływów. To ponaddwukrotnie więcej niż kolejna trasa – droga ekspresowa S8.

‒ Jest pewien wzrost wysokości pobieranych opłat, który jest spowodowany m.in. wzrostem gospodarczym, bo dzięki temu obserwujemy znaczny wzrost ruchu. Ale wzrost jest spowodowany także tym, że system się rozrasta. W 2011 roku oddaliśmy do użytku 1560 km dróg, w tej chwili jest ich prawie 3000 km, a to przekłada się na wyraźny wzrost przychodów – podkreśla Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services, operatora systemu.

Wpływy z systemu viaTOLL regularnie rosną. W 2012 r. wyniosły one niecały miliard złotych, w 2013 r. było to już prawie 1,2 mld zł, a w 2013 r. – ponad 1,4 mld zł. Niemal 40 proc. przychodów z systemu generują pojazdy spoza Polski.

To właśnie lepsze od zakładanych przychody były głównym powodem przyznania Kapschowi nagrody Finansista Roku 2014. Jak podkreśliła w uzasadnieniu kapituła nagrody, system jest sprawnie zarządzany i spełnia pokładane w nim nadzieje. Od samego początku działania viaTOLL przynosił przychody większe od zakładanych – w pierwszych sześciu miesiącach po jego uruchomieniu wpływy wyniosły 417 mln zł wobec zakładanych 400 mln zł.

Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 – będzie więcej

Pierwszy fotoradar na autostradzie A1 –...

Aktualności 2018-07-23

Komentuj:

~FX 2015-03-26

Argumentacja powala: coraz większe wpływy potwierdzają słuszność wprowadzenia tego systemu... Słuszność w jakim celu przepraszam ?? Że system obsady stołków rozrasta się w zastraszającym tempie ? A może mała publikacja ile z tych 4 mld zł wydartych z kieszeni podatnika (bo to przecież koszt transportu doliczany do finalnej ceny każdego produktu) poszło na remonty, budowę dróg i poprawę bezpieczeństwa na nich a ile na wypłaty wynagrodzeń, premii, nagród i wielu innych dla firm "umoczonych" w ten biznes ??nJuż po cichu przebąkują o objęciem obowiązkiem viatolowym wszystkich pojazdów użytkowanych jako firmowe - bez względu na tonaż czy przeznaczenie... Jest na działalność - musi mieć viatol. Brawo, brawo - będzie 12 mlb zł do podzialu...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.