mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponad milion Espace w 20 lat

Ponad milion Espace w 20 lat

Renault Espace liczy sobie już 20 lat. W tym czasie cztery generacje tego modelu zostały sprzedane w ponad milion egzemplarzach.

Pierwsze testy drogowe późniejszego Espace miały miejsce w listopadzie 1979 roku. Wówczas pojazd ten oznaczony był symbolem P16. Jednak decyzja o rozpoczęciu produkcji podjęta została trzy lata później, kiedy to testowany był prototyp modelu o symbolu P23. Produkcję Espace koncern Renault rozpoczął przy współudziale firmy Matra.

Światowa premiera Renault Espace odbyła się w kwietniu 1984 roku. Pierwszy model napędzany był silnikiem dwulitrowym o mocy 110 KM. Wkrótce dołączył do niego 88-konny diesel. W momencie wprowadzenia Espace postrzegany był jako oburzająco śmiały model, po raz pierwszy tego typu auto pojawiło się w sprzedaży w Europie.

Pomimo nie najlepszej początkowej sprzedaży w pierwszym roku (2.703 sprzedane auta), gwałtowny wzrost zainteresowania nastąpił już w następnym roku. Wkrótce popyt przewyższył zdolności produkcyjne fabryki Renault w Romorantin i w 1987 produkcja przeniosła się do Dieppe. Pierwszy facelifting Espace miał miejsce w 1988; zmieniony został przód auta oraz pojawiła się wersja z napędem na wszystkie koła. Sprzedaż pierwszej generacji Espace wyniosła 192 tysiące egzemplarzy.

Debiut drugiej generacji miał miejsce na targach motoryzacyjnych w Genewie w 1991 r. Zmiany dotyczyły wnętrza pojazdu, zwężony został też przedni słupek, by zapewnić kierowcy lepszą widoczność. Do 1996 r. sprzedano 316.518 Espace II, co łącznie z poprzednikiem dawało już wynik ponad pół miliona.

Trzecia generacja Espace pojawiła się w 1996 r. Wśród nowych rozwiązań na czele wybija się cyfrowy wyświetlacz na desce rozdzielczej informujący kierowcę o bieżących funkcjach auta. Aby zaspokoić oczekiwania klientów Renault wypuścił także wydłużoną (o 27 cm) wersję Espace III w styczniu 1998. Pod koniec 2001 roku udział Espace w kategorii vanów w Europie przekroczył 18,5%. Całkowita sprzedaż wyniosła 365.200 egzemplarzy.

Ostatnia, czwarta, generacja Renault Espace wraz z Grand Espace trafiła na rynek we wrześniu 2002. Umocniła ona dominującą rolę rodziny Espace w segmencie vanów. Espace IV produkowana jest na tej samej płycie podłogowej co Vel Satis i Laguna. Espace dominuje pod względem wielu czynników, komfortu jazdy, właściwości i, oczywiście, bezpieczeństwa. W testach zderzeniowych EuroNCAP Espace IV uzyskał jak do tej pory najwyższą liczbę punktów. Obecnie po pięciu pierwszych miesiącach tego roku udział Espace w kategorii vanów przekroczył 22%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Mazda 3 – premiera
Nowa Mazda 3 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała nową generację modelu 3. Auto zachwyca wylądem, a pod maską kryje rewolucyjny silnik Skyactiv-X.