mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponadregionalny ORLEN

Ponadregionalny ORLEN

PKN ORLEN kupuje od BP sieć stacji w Niemczech

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA („PKN ORLEN”), największy w Polsce producent i dystrybutor paliw, oraz British Petroleum p.l.c poinformowały o zawarciu umowy, na mocy której PKN ORLEN nabędzie od BP 494 stacje paliw.

PKN ORLEN, spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i londyńskiej giełdzie papierów wartościowych London Stock Exchange, nabywa wspomniane stacje w ramach swej strategii rozwoju ponadregionalnej sieci stacji benzynowych i wykorzystywania możliwości i perspektyw związanych z planowanym na rok 2004 przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Cena zakupu wynosi 140 mln EUR. Cena ta zostanie skorygowana o istniejące zadłużenie i wielkość kapitału obrotowego w dniu zamknięcia transakcji. Strony spodziewają się zamknięcia transakcji z początkiem 2003 roku, po uzyskaniu zgody odpowiednich władz.

Po zamknięciu transakcji do końca roku 2003 nastąpi zmiana marki stacji niemieckich. Koncern PKN ORLEN zamierza ulokować swą siedzibę na terenie Niemiec w regionie Hamburga.

– Cieszymy się, że sprzedajemy te stacje spółce, która w widoczny sposób zaistnieje na niemieckim rynku paliwowym – twierdzi Jean Baptiste Renard, Wiceprezes Grupy BP, odpowiedzialny za marketing w Europie.

– Teraz zajmiemy się finalizowaniem kolejnych transakcji sprzedaży, koniecznych aby spełnić warunki Federalnego Urzędu Kartelowego, kontynuując jednocześnie integrację działań BP, Veba Oil i Aral na terenie Niemiec – dodaje.

Sprzedaż tych stacji, położonych w północnych i północno-wschodnich Niemczech, pozwoli BP wykonać znaczący krok w kierunku spełnienia warunku, jaki postawił niemiecki Federalny Urząd Kartelowy, w związku z nabyciem przez BP udziałów spółki Veba Oil. Urząd zażądał, aby BP sprzedało 4% łącznego udziału BP/Aral w niemieckim rynku detalicznym, wynoszącego w roku 2000, aż 26%. Stacje sprzedane PKN ORLEN stanowią 2,4% tego udziału.

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA powstał w 1999 r. w wyniku połączenia Petrochemii Płock SA z Centralą Produktów Naftowych SA. W chwili obecnej, 72% akcji PKN ORLEN znajduje się w rękach prywatnych inwestorów polskich i międzynarodowych, a kapitalizacja rynkowa spółki sięga około 2 mld EUR. Działalność prowadzona przez PKN ORLEN w ramach zintegrowanego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego obejmuje przetwórstwo ropy naftowej i produkcję paliw, takich jak benzyna bezołowiowa, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, a także tworzyw sztucznych i produktów petrochemicznych. PKN ORLEN posiada największą sieć prawie 2000 stacji paliw w Polsce, działających pod markami ORLEN, CPN oraz Petrochemia Płock SA.

– To niezwykle ważny krok w kierunku realizacji naszej strategii rozwoju działań marketingowych tak w kraju jak i poza jego granicami – stwierdził Sławomir Golonka, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedażyi Dyrektor Marketingu PKN ORLEN. – Ta transakcja o nabycie jest pierwszym etapem w kierunku budowania silnej i trwałej obecności na największym rynku energii w Europie Zachodniej.

Doradcami PKN ORLEN przy realizacji transakcji są Lehman Brothers i CA IB, natomiast BP korzysta z usług doradczych świadczonych przez Deutsche Bank.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znów zatankujemy na CPN - Orlen przywraca markę
Znów zatankujemy na CPN - Orlen przywraca markę
Stacja paliw z logo CPN znów będzie działać. Z okazji 20. rocznicy działalności w Polsce koncern PKN Orlen przygotował powrót stacji pod szyldem CPN oraz Petrochemii Płock.