1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Porsche Cayenne E-Hybrid z większym zasięgiem w trybie elektrycznym

Porsche Cayenne E-Hybrid z większym zasięgiem w trybie elektrycznym

Porsche zwiększyło zasięg jazdy „na prądzie” wszystkich wariantów Cayenne z hybrydowym napędem plug-in. Pojemność brutto akumulatora wysokonapięciowego wynosi obecnie 17,9 kWh zamiast wcześniejszych 14,1 kWh, a to przekłada się na wzrost zasięgu w trybie elektrycznym nawet o 30%.

Porsche Cayenne E-Hybrid z większym zasięgiem w trybie elektrycznym

Układ napędowy we wszystkich hybrydowych modelach Cayenne typu plug-in – również w sportowej wersji Coupé – korzysta z silnika elektrycznego zintegrowanego z ośmiobiegową przekładnią automatyczną Tiptronic S. Jednostka ta generuje moc 100 kW (136 KM) i 400 Nm momentu obrotowego, pozwalając na rozpędzenie się w trybie całkowicie elektrycznym do maksymalnej prędkości 135 km/h.

W sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na siłę napędową lub przełączenia na tryb jazdy Sport lub Sport Plus natychmiast aktywuje się silnik spalinowy. W przypadku Cayenne E-Hybrid jest to trzylitrowy turbodoładowany motor V6 o mocy 250 kW (340 KM); moc systemowa układu wynosi 340 kW (462 KM). Modele Cayenne Turbo S E-Hybrid wyposażono w czterolitrowy silnik V8 biturbo o mocy 404 kW (550 KM), co oznacza, że cały zespół hybrydowy osiąga 500 kW (680 KM).

Zoptymalizowane tryby jazdy – większa efektywność

Tryby jazdy dostępne w ramach standardowego pakietu Sport Chrono zostały zoptymalizowane pod kątem poprawy efektywności oraz osiągów. Tryb E-Charge, w którym silnik spalinowy doładowuje akumulator podczas jazdy – poprzez przesunięcie punktu obciążenia, korzysta teraz ze zmodyfikowanej strategii: docelowy stan naładowania akumulatora został zredukowany ze 100 do 80%. Podobnie jak bateria w smartfonie, po osiągnięciu około 80% „nabicia” wysokonapięciowy akumulator ładuje się bowiem znacznie wolniej i nieefektywnie.

Strategia ta ma również korzystny skutek uboczny – sprawia, że kierowca przez cały czas dysponuje pełną mocą rekuperacji. Tryb E-Charge jest zatem jeszcze efektywniejszy niż dotąd. W zorientowanych na wysokie osiągi programach Sport i Sport Plus wysokonapięciowy akumulator zawsze jest doładowywany do minimalnego poziomu, tak aby zapewnić wystarczające wsparcie ze strony jednostki elektrycznej podczas jazdy w sportowym stylu. Co więcej, jego ładowanie przebiega teraz jeszcze efektywniej, z wyższą, stałą mocą – na przykład w Cayenne Turbo S E-Hybrid w trybie Sport Plus wynosi ona średnio 12 kW.

Inteligentne ładowanie Porsche Mobile Charger Connect

Większość kierowców ładuje swoje zelektryfikowane pojazdy w domu. Do ładowania wszystkich hybrydowych modeli Porsche typu plug-in wystarczy więc zwykłe domowe lub przemysłowe gniazdo elektryczne. W zależności od modelu moc ładowania wynosi do 7,2 kW i można uzyskać ją za pomocą ładowarki Porsche Mobile Charger Connect. Korzystając z przewodu do ładowania typu 3 możliwe jest także „tankowanie” na publicznych stacjach ładowania.

Ładowarka Porsche Mobile Charger Connect oferuje kilka inteligentnych funkcji: programator czasowy (timer) zapewnia gotowość pojazdu o określonej godzinie – na przykład wtedy, gdy kierowca planuje wyruszyć w podróż. Poza wstępnie zdefiniowanym stopniem naładowania do wyboru są określone opcje klimatyzacji. Profile ładowania pozwalają dodatkowo zoptymalizować proces ładowania zgodnie z wymaganiami użytkownika – na przykład określić preferowane godziny ładowania w określonej lokalizacji w celu zaplanowania tego procesu w nocy, gdy obowiązuje tańsza taryfa energii elektrycznej.

Modele Cayenne E-Hybrid na nowy rok modelowy można zamawiać już w Porsche Centrach. Ceny Cayenne E-Hybrid zaczynają się od 410 tys. zł. Wariant Coupé, z poszerzonym zakresem wyposażenia standardowego, kosztuje od 439 tys. zł. Cena Cayenne Turbo S E-Hybrid wynosi od 852 tys. zł, a wersji Coupé – od 875 tys. zł.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
Cena podstawowa już od: 368 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes Klasy C plug-in o zasięgu 100 km

Nowy Mercedes Klasy C plug-in o zasięgu 100...

Aktualności 2021-03-26

Porsche Taycan Cross Turismo – premiera

Porsche Taycan Cross Turismo – premiera

Aktualności 2021-03-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi Q4 e-tron
Audi Q4 e-tron
Audi Q4 e-tron to drugi elektryczny SUV niemieckiej marki, nieco mniejszy, a zatem bardziej dostępny dla klientów model niż flagowy e-tron.