1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Porsche Taycan. Zdjęcie wnętrza

Porsche Taycan. Zdjęcie wnętrza

Wielkimi krokami zbliża się premiera Porsche Taycana, pierwszego w pełni elektrycznego modelu niemieckiej marki. Mamy pierwsze zdjęcie wnętrza.

Porsche Taycan. Zdjęcie wnętrza

Wraz z modelem Taycan firma Porsche wkracza w kolejną epokę. Pierwszy w pełni elektryczny samochód sportowy producenta z Zuffenhausen ma wyznaczać nowe standardy w zakresie designu wnętrza.

Rzeczywiście, kabina Taycana jest inna niż to, co znamy do tej pory. Weźmy chociażby ekrany, których w tym modelu może być aż... pięć. Jeden w miejscu zegarów, drugi na środku deski rozdzielczej, trzeci na konsoli środkowej, czwarty opcjonalny przed pasażerem z przodu, a piąty, również opcjonalny, do obsługi czterostrefowej klimatyzacji, dla pasażerów tylnego rzędu.

Porsche Taycan – pięć ekranów

Nowoczesny zestaw wskaźników składa się z zakrzywionego ekranu o przekątnej 16,8 cala i typowym dla Porsche, zaokrąglonym kształcie. Z uwagi na brak obudowy panel ma smukły kształt, jak ekran tabletu, tyle że zakrzywiony. Prawdziwe szkło i filtr polaryzacyjny zapobiegają powstawaniu refleksów w słoneczny dzień.

Kierowcy mogą wybrać jeden z czterech trybów wyświetlania informacji w zestawie wskaźników:

  •  Tryb klasyczny (miernik mocy) – prezentuje instrumenty typowe dla Porsche. Informacje są tu wyraźnie uporządkowane i pozwalają na szybki odczyt. Miejsce umieszczonego pośrodku obrotomierza zajmuje miernik mocy.
  •  Tryb mapy – zamiast centralnego miernika mocy wyświetla widok mapy.
  •  Tryb pełnej mapy – celowo pomija okrągłe przyrządy na rzecz widoku dużej mapy nawigacji, prezentowanej na pełnym ekranie.
  •  Tryb Pure – pokazuje tylko podstawowe informacje na temat jazdy, takie jak prędkość, znaki drogowe oraz wskazania nawigacji w postaci minimalistycznych strzałek.

Ponadto na krawędziach ekranu znajdują się małe pola dotykowe służące do obsługi funkcji oświetlenia oraz podwozia. Panel wskaźników jest zatem szerszy niż kierownica – i przypomina kultową, pierwszą generację 911.

Centralny 10,9-calowy wyświetlacz systemu informacyjno-rozrywkowego oraz opcjonalny wyświetlacz dla pasażera łączą się ze sobą, tworząc wspólną szklaną taflę, która wygląda jak jeden czarny panel i wizualnie wtapia się we wnętrze pojazdu.

Na potrzeby modelu Taycan przeprojektowano interfejs systemu. Zmniejszono liczbę tradycyjnych elementów obsługi, takich jak przełączniki i przyciski. Sterowanie odbywa się intuicyjnie – za pomocą paneli dotykowych lub poprzez funkcję sterowania głosowego, która reaguje na polecenie „Hej Porsche”.

Po raz pierwszy pasażer z przodu może korzystać z własnego, opcjonalnego ekranu dotykowego, który umożliwia łatwą zmianę ustawień bez rozpraszania uwagi kierowcy.

Podniesiona konsola środkowa kryje z kolei duży, 8,4-calowy panel dotykowy z funkcją haptycznego sprzężenia zwrotnego. Za jego pośrednictwem można zmienić ustawienia klimatyzacji lub, dzięki funkcji rozpoznawania pisma ręcznego, błyskawicznie wprowadzić adresu celu nawigacji.

W samochodach wyposażonych w opcjonalną 4-strefową klimatyzację automatyczną (Advanced Climate Control) występuje jeszcze wspomniany wyżej dodatkowy panel dotykowy o przekątnej 5,9 cala, również z haptycznym sprzężeniem zwrotnym, który umożliwia obsługę wentylacji z tylnych siedzeń.

Oprócz wielu innowacyjnych rozwiązań jest jeszcze jeden szczegół, bez którego Porsche nie może się obyć. Podobnie jak stacyjka w tradycyjnych modelach Porsche, przycisk uruchamiania zasilania w modelu Taycan znajduje się – tradycyjnie – po lewej stronie kierownicy.


Podobne wiadomości:

Elektryczny Volkswagen e-Crafter – nowy model produkowany w Polsce

Elektryczny Volkswagen e-Crafter – nowy model...

Aktualności 2020-07-29

Nissan Ariya – elektryczny crossover

Nissan Ariya – elektryczny crossover

Aktualności 2020-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Poznań Moto Fest w ostatni weekend czerwca
Poznań Moto Fest w ostatni weekend czerwca
Od 27 do 28 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się piknik motoryzacyjny - Poznań Moto Fest.