1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Porsche Taycan nowym samochodem bezpieczeństwa w Formule E

Porsche Taycan nowym samochodem bezpieczeństwa w Formule E

Taycan - pierwsze w pełni elektryczne auto sportowe Porsche - zostało nowym samochodem bezpieczeństwa w serii wyścigów elektrycznych bolidów Formuły E.

Porsche Taycan nowym samochodem bezpieczeństwa w Formule E
Gdy podczas wyścigu Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA charakterystycznie stylizowany Taycan wyruszy z alei serwisowej na tor, szybko obejmie prowadzenie. Oczywiście piszemy to z przymrużeniem oka, bo chodzi o samochód bezpieczeństwa, który w określonych regulaminem sytuacjach wyjeżdża na tor, by w bezpieczny sposób prowadzić stawkę do momentu usunięcia zagrożenia na torze. Pojazd będzie miał swój torowy debiut podczas rundy otwierającej nowy sezon Formuły E, która odbędzie się 28 i 29 stycznia 2022 r. w Ad-Dirijja w Arabii Saudyjskiej.

Nowe Porsche Taycan Turbo S zaprojektowano jako coś więcej niż „tylko” samochód bezpieczeństwa w Formule E. Na jego efektowne malowanie składają się barwy wszystkich 11 zespołów konkurujących w mistrzostwach, a także oznakowanie FIA i Formuły E – to symbol zaangażowania wszystkich uczestników i organizatorów oraz ich wspólnej drogi ku przyszłości w pełni elektrycznego motorsportu. Jednocześnie kolorystyka nadwozia stanowi wizualną ekspresję wartości społecznych towarzyszących Formule E, takich jak różnorodność i poczucie wspólnoty. Numer 22 nawiązuje do 22 zawodników, którzy rywalizują w tegorocznym sezonie serii.

„Jesteśmy dumni, że Formuła E wybrała Porsche do realizacji tego zadania – zadania ważnego dla bezpieczeństwa kierowców” – powiedział Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport. „Taycan Turbo S jako oficjalny samochód bezpieczeństwa sprawia, że wnosimy istotny wkład w bezpieczeństwo na torze. Stanowi również podkreślenie znaczenia, jakie Formuła E ma dla Porsche Motorsport. Jego charakterystyczny design oddaje nasze zaangażowanie w pomyślną przyszłość tej innowacyjnej serii. Chociaż też rywalizujemy na torze, wspólnie przekazujemy tę wiadomość całemu światu. Przy okazji mamy nadzieję, że pozwoli nam to również dotrzeć do przedstawicieli młodszej grupy docelowej, którzy nie są jeszcze fanami sportu motorowego”.

„Cieszymy się, że począwszy od ósmego sezonu Formuły E naszym samochodem bezpieczeństwa będzie Porsche Taycan Turbo S” – powiedział Jamie Reigle, dyrektor generalny Formuły E. „Taycan Turbo S to szczyt możliwości wśród zelektryfikowanych pojazdów o wysokich osiągach – jego obecność na miejskich torach wyścigowych całego świata zapewni nam jeszcze więcej splendoru. Projektując samochód bezpieczeństwa dla Formuły E, Porsche na nowo zdefiniowało kluczowe funkcje z zakresu bezpieczeństwa na torze – z myślą o stworzeniu wymownego symbolu zaangażowania naszych mistrzostw w zelektryfikowaną przyszłość oraz jedności wszystkich konkurentów startujących w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA”.

Za sprawą swoich właściwości jezdnych, poziomu bezpieczeństwa oraz mocy wynoszącej do 560 kW (761 KM) Taycan Turbo S jest idealnym wyborem do kluczowej roli samochodu bezpieczeństwa w jedynych mistrzostwach świata pojazdów całkowicie elektrycznych. Rozgrywane są one w sercach najbardziej kultowych miast świata, takich jak Londyn, Meksyk, Nowy Jork, Berlin, Monako czy Seul. Dzięki funkcji wyścigowego ruszania – Launch Control – flagowy wariant gamy modelowej Taycan przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 260 km/h.

Konwersja Porsche Taycan Turbo S na samochód bezpieczeństwa Formuły E wymagała zamontowania klatki bezpieczeństwa i wyścigowych foteli kubełkowych z sześciopunktowymi „szelkami”, a także wiązek przewodów niezbędnych do instalacji dodatkowego oświetlenia oraz rejestratora danych. W zderzaki wbudowano migające światła. Nowe miejsce pracy kierowcy samochodu bezpieczeństwa, którym od lat jest Portugalczyk Bruno Correia, zostało również wyposażone w gaśnicę i nowoczesny system komunikacji. W rezultacie pojazd spełnia wszystkie wymagania dotyczące eksploatacji w mocno obleganych seriach wyścigów, takich jak Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA.

Podobne wiadomości:

Kia EV9 na ostatniej prostej. Nowy elektryczny SUV

Kia EV9 na ostatniej prostej. Nowy...

Aktualności 2022-09-07

Mercedes EQE SUV - premiera

Mercedes EQE SUV - premiera

Aktualności 2022-10-20

Komentuj:

~romekk 2022-02-06

Zawsze warto oglądać takie niesamowite samochody, a taycana widziałem ostatnio w salonie porsche centrum sopot jak rozglądałem się za samochodem na firmę