mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Porsche zwiększa swoje udziały w firmie Rimac

Porsche zwiększa swoje udziały w firmie Rimac

Porsche zwiększyło udziały w firmie Rimac Automobili do poziomu 15,5 proc.

Porsche zwiększa swoje udziały w firmie Rimac

W czerwcu 2018 r. Porsche zakupiło 10 proc. akcji chorwackiego producenta elektrycznych aut sportowych Rimac Automobili, a teraz wzmacnia nawiązaną wcześniej współpracę. Rimac projektuje i wytwarza komponenty z dziedziny elektromobilności, a także samodzielnie produkuje sportowe samochody z napędem elektrycznym. Porsche zainicjowało partnerstwo na rzecz rozwoju z tą chorwacką firmą na fali swojej ofensywny w segmencie elektrycznej mobilności.

- Porsche już od roku wspiera Rimaca i jego pozytywny rozwój – wyjaśnia Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche AG i członek zarządu odpowiedzialny za finanse oraz IT. - Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że Porsche i Rimac mogą się wiele od siebie nauczyć. A ponieważ wierzymy w to, co Mate Rimac i jego firma mają do zaoferowania, zwiększyliśmy właśnie nasze udziały i zamierzamy zintensyfikować naszą współpracę w dziedzinie technologii akumulatorów.

Trzydziestojednoletni Mate Rimac, założyciel chorwackiej firmy, zaczął rozwijać własną wizję szybkiego auta sportowego z napędem elektrycznym w 2009 r., w garażu. W marcu 2018 r., podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, Rimac zaprezentował swój najnowszy samochód elektryczny – C Two.

Dwumiejscowy pojazd generuje moc prawie 2000 KM i osiąga prędkość maksymalną 412 km/h. Jego zasięg wynosi 650 km (cykl NEDC), a dzięki systemowi szybkiego ładowania o mocy 250 kW „tankowanie” do 80 proc. pełnej pojemności akumulatora może trwać pół godziny. Ponadto firma rozwija i produkuje wysokowydajne napędy elektryczne oraz systemy akumulatorów.

- Pozyskanie Porsche jako udziałowca było jednym z najważniejszych kamieni milowych w naszej historii. Fakt, że teraz Porsche zwiększa swoje udziały, jest najlepszym potwierdzeniem dla naszego partnerstwa i stanowi podstawy dla jeszcze bliższych relacji – wyjaśnia Mate Rimac, dyrektor zarządzający.

- Jesteśmy dopiero na początku naszej wspólnej drogi, ale zdążaliśmy już spełnić swoje wysokie oczekiwania. Mamy wiele pomysłów na dalszą współpracę i w przyszłości chcemy je zrealizować. Podstawowy cel to zapewnienie obu partnerom korzyści i zaoferowanie naszym końcowym klientom wartości dodanej – dzięki tworzeniu ekscytujących, zelektryfikowanych aut - dodaje Rimac.

Rimac, dynamicznie rozwijająca się firma z siedzibą w Zagrzebiu, zatrudnia około 550 pracowników. Koncentruje się na technologii akumulatorów wysokiego napięcia, elektrycznych układach napędowych i opracowywaniu cyfrowych interfejsów pomiędzy ludźmi a maszynami (HMI). Ponadto projektuje i produkuje rowery elektryczne. Ta część działalności została założona w 2013 r., w formie siostrzanej firmy Greyp Bikes.


Podobne wiadomości:

Pierwsze elektryczne modele Lexusa

Pierwsze elektryczne modele Lexusa

Aktualności 2019-12-12

Ford Mustang Lithium. Elektryczny z manualną skrzynią biegów

Ford Mustang Lithium. Elektryczny z manualną...

Aktualności 2019-12-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW walczy ze smogiem
VW walczy ze smogiem
Jego zapowiedź, że do 2050 roku stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest deklaracją bez pokrycia...