mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Powrót legendy

Powrót legendy

Nowy Mini Cooper już w sprzedaży.

Na brytyjski rynek samochodowy powrócił model mini. Nowe mini jest produkowane w należących do BMW angielskich zakładach Cowley pod Oxfordem.

Mini to samochód-legenda lat 60-tych. Pierwszy model wyprodukowano 62 lata temu i kosztował 496 funtów. Był kupowany przez ludzi różnych zawodów i klas społecznych. Do jego upowszechnienia przyczynił się Lord Snowdon, były małżonek księżniczki Małgorzaty, siostry Elżbiety II. Jeździli nim także wokaliści muzyki pop, snobi i ludzie nie skłonni do rozrzutności. Mini świętował również sukcesy sportowe, m.in. trzykrotnie zwyciężał w rajdzie Monte Carlo (lata, 1964,1965 i 1967).

Nowy model zachowuje klasyczne cechy starego mini, ale jest pojemniejszy i ma większą moc silnika. Dostępny jest w dwu odmianach: podstawowej i sportowej. Ta druga pod handlową marką Mini Cooper. Obie wersje mają silnik o mocy 1600 cm sześć. W wersji podstawowej kosztuje 10.300 funtów, sportowej - 11.600 funtów.

BMW zainwestowało w Cowley 230 mln funtów. W tym roku zamierza wyprodukować 30 tys. mini, a w przyszłym 100 tys. Od września samochód będzie dostępny w innych krajach europejskich, a od przyszłego roku w USA i Japonii.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Winter Edition w Polsce
Renault Winter Edition w Polsce
Renault wprowadziło specjalną, bogato wyposażoną serię Winter Edition dla wybranych modeli osobowych z rocznika 2018.