mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Poziom eksportu coraz niższy

Poziom eksportu coraz niższy

Kryzys coraz wyraźniej odbija się na branży motoryzacyjnej. Jeszcze do niedawna polski przemysł motoryzacyjny utrzymywał wysoką dynamikę wzrostu w eksporcie. Niestety sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. W drugim półroczu 2008 roku osiągnięto wyniki gorsze od tych z 2007.

Poziom eksportu coraz niższy
Pierwsza połowa ubiegłego roku przyniosła rekordowo wysoki poziom eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Niestety w związku z postępującym kryzysem, a co za tym idzie, gwałtownym spadkiem sprzedaży nowych samochodów na rynkach europejskich, w drugiej połowie roku dynamika mocno osłabła. Od lat niezmiennie głównym rynkiem zbytu rodzimego przemysłu motoryzacyjnego są kraje Unii Europejskiej (trafia tam ponad 80% całości eksportu). Uzależnienie od tego rynku jest wysokie, zatem kryzys w branży motoryzacyjnej i zastój na rynkach Europy Zachodniej wpłynął niestety niekorzystnie na polski przemysł.

Sierpień był pierwszym miesiącem w 2008 roku, w którym wartość eksportu była niższa niż w analogicznym okresie 2007 roku. W sierpniu przemysł motoryzacyjny w Polsce, wyeksportował produkty o wartości 1,04 mld euro. Osiągnięty wynik był o 2,04 procent gorszy niż przed rokiem i o 34,88 procent gorszy niż w miesiąc wcześniej.

Po raz pierwszy, od kilku lat eksport samochodów osobowych i dostawczych utracił palmę pierwszeństwa na rzecz części i akcesoriów. W sierpniu eksport części i komponentów motoryzacyjnych wyniósł 452,53 mln euro, o 22,08 procent więcej niż przed rokiem. Natomiast eksport samochodów osobowych i dostawczych w tym samym miesiącu wyniósł tylko niespełna 310 mln euro. W porównaniu do sierpnia 2007 roku oznacza to spadek o 11,49 procent. Na niskie wyniki wpłynął również eksport silników wysokoprężnych, który odnotował największy, bo aż 45,69 procentowy spadek. Wartość eksportu tej grupy wyniosła jedynie 112,63 mln euro.

Pomimo tego w okresie ośmiu miesięcy ubiegłego roku łączna wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego wyniosła ponad 12,82 mld euro. Wartość ta była wyższa o niespełna 2,64 mld euro od uzyskanej w analogicznym okresie roku poprzedniego. Suma eksportu polskiej branży motoryzacyjnej w 2008 roku powinna osiągnąć rekordowy poziom 18,7-19,4 mld euro.

Podobne wiadomości:

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.