mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pracownicy GM Europe nadal protestują

Pracownicy GM Europe nadal protestują

Od ubiegłego czwartku trwa protest pracowników fabryki Opla w Bochum, na skutek ogłoszenia przez koncern GM planów znacznego ograniczenia kosztów i zwolnienia w europejskich fabrykach ok. 12 tys. pracowników.

Plan oszczędnościowy zakłada zwolnienie łącznie 12 tys. pracowników, z czego aż 10 tys. w Niemczech. Dzięki temu zaoszczędzono by ok. 500 mln euro rocznie, co pozwoliłoby, ponownie po czterech latach, na uzyskanie zysku przez oddział GM Europe.

Największy sprzeciw plany te napotkały oczywiście w zakładach Opla w Niemczech (fabryki w Ruesselsheim, Bochum i Kaiserslautern). wprawdzie nie ogłoszono jeszcze oficjalnie, w której fabryce doszłoby do największych zwolnień, a nawet zamknięcia większej części zakładu, to już niemieckie związki zawodowe ostro protestują i prowadzą akcję strajkową. Do sprzeciwu dołączyli także pracownicy w innych zakładach GM w Europie (Saab w Szwecji czy Vauxhall w Wlk. Brytanii). Szacuje się, iż łącznie w akcji protestacyjnej weźmie udział ok. 50 tys. pracowników.

M.in. w zakładzie w belgijskiej Antwerpii przerwano pracę na 20 min. i poinformowano wszystkich pracowników o sytuacji koncernu. Nie znana jest jeszcze forma protestu w Wlk. Brytanii.

W zakładach Opla w Gliwicach natomiast we wtorek nastąpiło oflagowanie zakładu i rozdawanie ulotek informacyjnych wszystkim pracownikom. Wprawdzie nie jest planowane przerwanie produkcji, jednak strajk w Bochum może spowodować, iż nastąpi niedobór pewnych części niezbędnych do prowadzenia produkcji. Zwolnienia na razie nie grożą w polskiej fabryce, a nawet w związku z planowanym rozpoczęciem produkcji modelu Zafira możliwe będą kolejne zatrudnienia.

Władze GM i Opla rozpoczęły w poniedziałek rozmowy ze związkowcami niemieckimi mające rozwiązac ten problem. Najważniejszym celem obu stron jest uczynienie z niemieckich fabryk do 2010 roku konkurencyjnych zakładów, które nie przynosiłyby już strat. W kolejnych dniach wciąż będą prowadzone rozmowy, szukane będzie rozwiązanie, by uniknąć tak drastycznyc zwolnień. A dziś w Bochum ma się odbyć głosowanie, czy wrócić do pracy, czy kontynuować strajk.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX po tuningu TRD
Lexus UX po tuningu TRD
Japoński tuner TRD wziął na warsztat Lexusa UX w wersji F Sport. Wcześniej tuningowi poddano modele ES i RC.