mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów

Zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy samochodem z ręczną skrzynią biegów uprawnia do prowadzenia pojazdów zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów.

Jeżeli natomiast kursant zdał egzamin na prawo jazdy pojazdem z automatyczną skrzynią biegów to otrzymuje prawo jazdy z wpisanym specjalnym kodem (kod 78), który oznacza, że właściciel tego dokumentu jest upoważniony do poruszania się tylko pojazdami z tego typu skrzynią. Przepis ten obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2003 r.

Jeżeli osoba posiadająca prawo jazdy tylko na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów chce nabyć uprawnienia do kierowania pojazdami z ręczną skrzynią biegów to musi zdać dodatkowy egzamin na prawo jazdy (teoretyczny i praktyczny).

Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad nowelizacją rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców, które w założeniu ma umożliwić uzyskanie dodatkowego prawa jazdy na pojazdy z manualną skrzynią biegów tylko po zdaniu egzaminu praktycznego. Przewiduje się, że przepis ten wejdzie w życie na początku 2005r.

Polskie przepisy dotyczące praw jazdy są zunifikowane z przepisami Unii Europejskiej już od 2003 roku.

Komentuj:

emer46 2014-03-27

ty pietrek nie piepsz i nie obrazaj innych !!!!!!!po przeczytaniu twoich wypocin doszlem do jednego wniosku ze ciota to jestes ty!!!!!!!!!mam troszke latek i jezdzilem juz roznymi wynalazkami obecnie mam i uzytkujemy cala rodzina merca w automacie ,merca w manualu ,jette w automacie ,charade w manualu i zeby ci w tym twoim ograniczonym lbie calkiem zamieszac z kierownica po prawej i mercu i w charadzie!!!!! a moim skromnym zdanie te kombinacje z tymi prawkami sluza li wylacznie do zdrenowania spoleczenstwa i wycagniecia jak najwiecej kasyyyyyy !!!!!tak ze na przyszlosc zanim obrazisz innych pomysl dwa razy i dopiero potem zabieraj glos-pozdrawiam wszystkich i tych w automacie i tych w manualu szerokiej i bezpiecznej drogi.

~piottrek 123 2012-11-26

BArdzo mi się to podoba ale sam nie wiem czy to jest ok [url=http://apps.t-mobile.pl/productApp-web/user/jsp/products.jsp]tak powinno cyć[/url]

~Boniek 2012-11-16

ty Piotr ciota to cie zrobila.

~Przemek 2012-06-27

Piotrze to wszystkie sportowe fury gdzie nie ma możliwości wzięcia manuala choćby większość modeli ferrari itp. są dla kobiet albo dla inwalidów normalnie takie głupoty piszesz nawet głupie audi A8 czy S8 jest każda w automacie jak większość S6 i RS6 która dysponuję 507km nigdy nie jeździłeś dobrym automatem mów sobie dalej ....

Viktorr 2012-05-29

Z tego co się orientuje, jeżeli zdajesz na automacie egzamin to masz tylko ma automat. Odwrotnie nie ma problemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.