mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Komisja Europejska co rusz zarząda nowe obostrzenia dotyczące emisji spalin i gazów cieplarnianych. Rozporządzenia uderzają w producentów samochodów, którzy powoli zaczynają mówić: dość.

Producenci aut kontra Unia Europejska
Według najnowszych doniesień europejska organizacja producentów samochodów ACEA zwróciła się do Komisji Europejskiej o przełożenie terminu wprowadzenia nowych rozporządzeń, ograniczających średnią emisję dwutlenku węgla dla samochodów osobowych. Aktualnie obowiązujący limit wynosi średnio 130g CO2 na kilometr, ale już zarządzono kolejne obnizki: do 2021 roku ta wartość musi spaść do 95g/km, a do 2025 roku do 78g/km.

Producenci zgromadzeni w organizacji ACEA (m.in. Toyota, BMW, Volkswagen, Volvo, Ford, Renault, Fiat, Mercedes, Hyundai, PSA) uważają że nadchodzące zmiany są zbyt restrykcyjne. O ile ustalony na 2021 rok limit uważają za wykonalny, o tyle dalsze obniżanie emisji dwutlenku węgla w autach osobowych uznano za bardzo trudne. Wymagałoby to poszerzenia oferty samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz mocno w ostatnich czasach szkalowanych turbodiesli. Wojnę z silnikami wysokoprężnymi wypowiedziała ostatnio choćby Francja - jeden z największych odbiorców aut w Europie. Tego typu działania tylko utrudniają dążenie do wyznaczonych przez KE celów.
 
Dlatego ACEA uopmina się o przesunięcie bariery 78g/km na 2030 rok, co pozwoliłoby zmieścić się w czasie z jedną generacją pojazdów więcej, a więc dałoby czas na unowocześnienie technologii i rozpromowanie alternatywnych źródeł napędu - gazów naturalnych i ogniw paliwowych. To nie pierwszy raz, gdy producenci aut sprzeciwiają się ekologicznym rozporządzeniom Komisji Europejskiej - limit na 2021 rok także został ustalony po bardzo wielu negocjacjach. Oby te wszystkie manipulacje nie odbiły się, jak zwykle, na konsumentach.

Podobne wiadomości:

Tylko 15% opon poddaje się w Polsce...

auto motor i sport 2015-07-24

Centrum Utylizacji Opon Organizacji Odzysku podaje, że na polski rynek każdego roku trafia do 200 tys. ton opon. Liczba ta stale rośnie, bowiem przybywa też pojazdów. Co się dzieje z gumami, które nie nadają się już do użytku?

Starym autem nie wjedziesz do centrum

auto motor i sport 2015-05-04

Zasada będzie prosta, jeśli samochód nie spełnia odpowiednich norm nie wjedzie do centrum. Nakreślono już wstępne kategorie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.