mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przegląd samochodu po zimie

Przegląd samochodu po zimie

W ten weekend będziemy świętować odejście zimy i początek wiosny. To dobry czas by zadbać o samochód i przygotować go do cieplejszej aury. Zobacz, co należy zrobić po zimie.

Przegląd samochodu po zimie
W tym roku zima nie dała zbyt mocno w kość, ale mimo wszystko powinniśmy zacząć od dokładnego umycia samochodu nie tylko na zewnątrz, ale także od spodu. Sól i piasek, które trafiły do zakamarków działają degradująco na wszelkie powłoki ochronne. Warto dokładnie je wypłukać z okolic nadkoli, progów oraz układu wydechowego. Ten ostatni zimą narażony jest na ekstremalne zmiany temperatury, co przyspiesza korozję. Kolejna sprawa dotyczy lakieru. Warto dokładnie obejrzeć jego stan i zabezpieczyć wszystkie miejsca, gdzie doszło do zadrapań i odprysków, które ukrywała skutecznie warstwa błota.

Wiosnę powinniśmy zacząć od zmiany ogumienia na letnie. Temperatury sięgają już powoli powyżej siedmiu stopni Celsjusza, letni bieżnik przyda się podczas opadów deszczu, które będą coraz częstsze. Zimowa opona dużo gorzej odprowadza wodę, przez co pogorszy się przyczepność. Kolejna sprawa to szybsze zużywanie się zimowej mieszanki na nagrzanym asfalcie. Jeżeli w naszym samochodzie założone są opony wielosezonowe, to warto kontrolnie sprawdzić głębokość bieżnika oraz ich stan, szczególnie w okolicy rantów felg. Będąc przy materiałach gumowych warto zobaczyć, jak sprawują się wycieraczki. Bardzo często okazuje się, że po sezonie zimowym nadają się już tylko do wymiany, bowiem zamiast odprowadzać wodę, rozmazują ją na szybie.

Przy okazji wymiany opon na letnie warto zlecić w warsztacie szybką kontrolę stanu układu hamulcowego. Zimą zarówno klocki jak i tarcze hamulcowe są narażone na częste i gwałtowne zmiany temperatur, co może doprowadzić do ich pokrzywieniu. Dodatkowo degradująco działa mieszanka soli, piasku i wody. Gdy podczas hamowania hamulce piszczą lub czujemy lekkie "bicie" na pedale hamulca, koniecznie powinniśmy sprawdzić ten układ. W końcu odpowiada on bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo.

Zaglądając pod maskę warto sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. Zaczynamy od wyciągnięcia bagnetu i sprawdzeniu ilości oleju silnikowego. Jeżeli odnotujemy ubytek, to dolewamy odpowiednią ilość. Kolejna sprawa to płyn wspomagania układu kierowniczego. Jeżeli przez kilka ostatnich lat nie wymienialiśmy go, warto zlecić jego całkowite odpompowanie i zastąpienie nowym. Przy okazji kontrolujemy stan płynu chłodniczego. W letnie dni każdy jego ubytek może powodować problemy z odprowadzaniem ciepła, których nie zauważyliśmy zimą. Na koniec uzupełniamy płyn do spryskiwaczy letnią wersją.

Wiosenna aura powinna nas zachęcić do zadbania o wnętrze samochodu. Po zimie z pewnością dywaniki gumowe nadają się do zastąpienia przez welurowe. Poza tym warto odkurzyć tapicerkę oraz przetrzeć plastikowe elementy ściereczką zbierającą kurz. Przy tej okazji można pokusić się o zmianę filtra kabinowego oraz wyczyścić podszybie, gdzie zazwyczaj się znajduje, z nadmiaru jesiennych liści oraz brudu, który może blokować odpływy i powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu.
Tematy w artykule: przygotuj auto na wiosne

Podobne wiadomości:

Przyszła wiosna, zabierz auto do kosmetyczki

Przyszła wiosna, zabierz auto do kosmetyczki

Aktualności 2012-03-21

Co po zimie warto zrobić w swoim aucie?

Co po zimie warto zrobić w swoim aucie?

Aktualności 2014-03-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
Audi wykorzystuje używane akumulatory litowo-jonowe
W swoim zakładzie produkcyjnym w Ingolstadt Audi wykorzystuje używane akumulatory z samochodów elektrycznych.