mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przybędzie asfaltów z LOTOS-u

Przybędzie asfaltów z LOTOS-u

W ostatnich dniach lipca w Gdańsku przedstawiciele Grupy LOTOS oraz konsorcjum Elektromontaż - Porner podpisali kontrakt na wykonanie pod klucz nowoczesnej instalacji do produkcji asfaltów na licencji BITUROX.

Inwestycja zwiększy efektywność i wydajność produkcji utlenionych asfaltów drogowych do 70 ton na godzinę. W wykonaniu całego przedsięwzięcia, którego zakończenie przewidziano na maj 2005 uczestniczyć będą firmy: Elektromontaż Gdańsk, Porner Ingenieur Gesellschaft, KB Pomorze, Szembud Gdańsk, Orlen Projekt, oraz gdański oddział Energoaparatury Katowice. Wartość planowanej modernizacji oszacowano na około 6,5 mln euro.

- Liczę na to, że w przyszłym sezonie asfalty z nowej instalacji zasilą polski rynek - powiedział po podpisaniu umowy Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu Grupy LOTOS - Pozwoli to na zwiększenie mocy produkcyjnych w LOTOS Asfalt oraz pozytywnie wpłynie na wzrost zatrudnienia w spółce.

Aktualne zdolności produkcyjne instalacji asfaltowych w Grupie LOTOS to 300 tys. ton rocznie. Dzięki nowej inwestycji będzie można wyprodukować 400 tys. ton asfaltów typu 50/70 oraz 35/50, w sposób ciągły. Gwarantuje to utrzymanie stabilnych parametrów produktów, przede wszystkim za pomocą nowoczesnego systemu sterowania procesem wytwórczym. Strategia Grupy LOTOS przewiduje do 2010 r. zwiększenie udziału na krajowym rynku asfaltów do 50%. Wtedy właśnie rozpocznie się narodowy program budowy autostrad. Do 2010 r. ma ich powstać 1500 km, na odcinku kolejnych 18,5 tys. km wystąpi konieczność wymiany nawierzchni.

Zaawansowana technologicznie instalacja BITUROX wesprze działalność spółki LOTOS Asfalt, która pod koniec czerwca otworzyła swoją placówkę w Jaśle. Pierwsza partia asfaltów drogowych z południowo polskiej fabryki weszła na rynek w ubiegłym miesiącu. - Nasi klienci dowiedziawszy się o nowej linii produkcyjnej w Jaśle pytali, czy jakość produkowanych tam asfaltów będzie porównywalna z wyrobami z Gdańska? - komentuje Krzysztof Brygała, prezes LOTOS Asfalt - Z przyjemnością mogliśmy udzielić odpowiedzi twierdzącej i skierować pierwszą serię asfaltów z Rafinerii Jasło do sprzedaży.

Obecnie asfalty z Grupy LOTOS poza rynkiem krajowym trafiają do Szwecji i Czech. Jednocześnie trwają rozmowy zarządu LOTOS-u Asfalt na temat eksportu produktów z Gdańska i Jasła na rynek niemiecki. W spółce, na terenie całego kraju pracuje w chwili obecnej 86 osób. Docelowo wraz z rozbudową struktur handlowo-logistycznych zatrudnienie w LOTOS Asfalt zwiększy się do 104 pracowników.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Zaśnieżony podjazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Radzimy, jak zwiększyć swoje szanse na ruszenie pod górę na śniegu.