mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Punto Natural Power dla Goteborga

Punto Natural Power dla Goteborga

Do Urzędu Miejskiego w Goteborgu dostarczonych zostało 20 Fiatów Punto Natural Power. To pierwsza transza z 200 pojazdów o podwójnym zasilaniu (benzynowym i gazowym), zamówionych przez szwedzkiego importera Fiata Auto -Italienska Bil.

Punto Natural Power dla Goteborga

Dostosowane do surowych północnych warunków klimatycznych pojazdy z zasilaniem gazowym wyposażone zostały w silnik 1,2 o mocy 52 KM przy 5000 obr/min i momentem obrotowym 88 Nm przy 3000 obr/min (60 KM i 102 Nm przy zasilaniu benzynowym). Poza tym Punto Natural Power może pochwalić się niskim zużyciem paliwa i przede wszystkim bardzo niskim poziomem emisji substancji szkodliwych do atmosfery przy równoczesnym zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa funkcjonowania. Oznacza to, że klient może poruszać się tym pojazdem po każdym obszarze miejskim, w którym obowiązują ograniczenia w ruchu kołowym (związane np. z nadmierną emisją spalin); może także parkować na parkingach zamkniętych.

Przy zasilaniu gazowym samochód spala 5,5 kg/100 km (w cyklu miejskim) 3,7 kg/100 km (w pozamiejskim) i 4,3 kg/100 km (w cyklu mieszanym); zaś przy zasilaniu benzynowym (bak 47 litrowy) zużywa odpowiednio 8,0 l/100 km, 5,3 l/100 km i 6,3 l/100 km. Dwie butle gazowe umieszczone w bagażniku o pojemności 60,6 litra mogą pomieścić 11 kg metanu i umożliwiają przejechanie 260 (w cyklu miejskim). Także osiągi utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Punto Natural Power rozwija prędkość maksymalną 151 km/h przy zasilaniu benzynowym (145 km/h przy gazowym), zaś przyspiesza od 0 do 100 km/h w 19 sekund (z metanem) i w 17 sekund (z benzyną).

Postawienie na "ekologiczną flotę samochodową" w służbach administracji państwowej Szwecji wynika z nowej ustawy o ochronie środowiska, której celem jest zastąpienie do końca 2008 roku 90% tradycyjnych pojazdów samochodami o niskiej szkodliwości. Zaangażowanie rządu szwedzkiego doprowadziło do powstania 53 stacji paliwowych z gazem, zwłaszcza na południu kraju, najbardziej uprzemysłowionej części Szwecji, którą zamieszkuje 90% ludności (17 stacji znajduje się w obszarze Goteborgu).

Podczas uroczystości przekazania floty w Goteborgu udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, menedżerowie Fiata Auto - Fernando Duarte (Manager Obszaru Skandynawskiego), Bengt Appelqvist (Dyrektor Generalny Italienska Bil- Importare Fiat Auto) i  Per Steensen (Brand Manager Fiat Szwecja).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Zaśnieżony podjazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Radzimy, jak zwiększyć swoje szanse na ruszenie pod górę na śniegu.