mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar rusza w Nowy Rok

Rajd Dakar rusza w Nowy Rok

Pierwszego dnia przyszłego roku rozpocznie się 26. edycja najbardziej wymagającego rajdu samochodowego - Rajdu Dakar.

Rajd Dakar rusza w Nowy Rok

Od 28 grudnia trwają już badania techniczne zgłoszonych do rajdu pojazdów. A w rajdzie weźmie udział 140 samochodów, ponad 200 motocykli, 58 samochodów ciężarowych oraz 156 samochodów obsługi technicznej rajdu.

Rajd Dakar (najbardziej znany jako Rajd Paryż-Dakar) należy do najtrudniejszych rajdów samochodowych i mimo iż nie jest zaliczany do klasyfikacji generalnej rajdowych mistrzostw świata, stanowi największe wyzwanie dla kierowców rajdowych. Problemy kierowcom stwarzają przede wszystkim duże odległości, często zmieniające się nawierzchnie, po jakich przychodzi się ścigać.

W 25-letniej historii rajdu często zmieniane były trasy, miejsca startu oraz mety. Zdarzało się, iż mieszkańcy terytoriów, przez które biegnie trasa rajdu byli nieprzyjaźnie nastawieni.

Tegoroczna edycja należy do jednych z najtrudniejszych. Kierowcy będą mieli do przejechania 11.090,5 km, w tym 5.430 km odcinków specjalnych. Początek rajdu 1 stycznia punktualnie o godzinie 12 we francuskiej miejscowości Clermont-Ferrand. Następnie po przejechaniu dwóch etapów w Europie, we Francji i Hiszpanii, kawalkada pojazdów uda się do Afryki, gdzie będzie biegła większość trasy. Trasa biegnie przez Maroko, Mauretanię, Mali, Burkina Faso i kończy się w stolicy Senagalu - Dakarze. O trudności tej trasy świadczą m.in. dwa etapy powyżej 1.000 km oraz jeden OS o długości 732 km i tylko jeden dzień przerwy 12 stycznia.

W tym roku nie zabraknie również polskich kierowców na bezdrożach Afryki. Najliczniej reprezentowany będzie Orlen Team. W jego barwach pojedzie dwóch motocyklistów Jacek Czachor oraz Łukasz Kędzierski zastępujący w ostatniej chwili kontuzjowanego Marka Dąbrowskiego (złamana noga podczas treningu). Obaj dysponować będą KTM-ami. Na Mitsubishi Pajero TV Mivec wystartuje para Łukasz Komornicki z pilotem Rafałem Martonem.

W zeszłym roku triumfowali: wśród samochodów Japończyk Hiroshi Masuoka na Mitsubishi Pajero Evolution, wśród motocyklistów Francuz Richard Sainct na KTM-ie, zaś wśród samochodów ciężarowych Rosjanin Vladimir Tchoguin na Kamazie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
30-dniowe polisy OC służyć mają komisom, tymczasem niektórzy agenci proponują je kierowcom o dużej szkodowości. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już prowadzi kontrole.