mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Finlandii zakończony

Rajd Finlandii zakończony

Sainz i Martin zdobywają kolejne punkty w mistrzostwach świata dla zespołu Forda

Trwa dobra passa zespołu FordRallyeSport. Jego kierowcy zdobywali punkty we wszystkich rozegranych w tym roku rundach Rajdowych Mistrzostw Świata. Podobnie było podczas zakończonego w niedzielę Rajdu Finlandii. Carlos Sainz i Louis Moya ukończyli imprezę na czwartej, a Markko Martin i Michael Park na piątej pozycji. Obaj kierowcy prowadzili Fordy Focus RS WRC.

Punkty zdobyte w Finlandii utrzymują zespół Forda na drugiej pozycji, po Peugeocie, w klasyfikacji producentów. Wśród kierowców Colin McRae pozostał wiceliderem mistrzostw, a Carlos Sainz zajmuje trzecie miejsce. Na pierwszym miejscu plasuje się M Grönholm.

Ostatni, czwarty dzień rywalizacji na trasie 9 rundy Mistrzostw Świata był rozgrywany przy wspaniałej, słonecznej pogodzie, a rywalizacja na widowiskowych i szybkich odcinkach specjalnych w samym sercu Finlandii była równie gorąca. Średnia prędkość, jaką osiągali kierowcy na odcinkach przekraczała 132 km/h, a niezwykle długie skoki, jakie wykonywały samochody rajdowe spowodowały, że kibice obserwowali rajd stojąc często kilkadziesiąt metrów od trasy odcinka i chowając się za drzewa.

Carlos Sainz startował do ostatniego etapu na czwartym miejscu i już podczas pierwszego odcinka tego dnia powiększył przewagę nad piątym Petterem Solbergiem. Kolejna próba to znów kilka sekund do przodu, ale później Hiszpan otrzymał 10-cio sekundową karę za falstart i przewaga znów się zmniejszyła. Podczas kolejnego odcinka Petter Solberg był szybszy od Carlosa Sainza i wyprzedził go w klasyfikacji, utrzymując przewagę podczas ostatnich trzech prób. Na mecie różnica wynosiła zaledwie 4,2 sekundy.

Niewiele brakowało, a wszystkie trzy Fordy Focus RS zakończyłyby rajd w pierwszej szóstce. Niestety Colin McRae i Nicky Grist, zwycięzcy ostatnich dwóch rund RMŚ, musieli wycofać się z imprezy na dwa odcinki przed końcem rajdu, gdy zajmowali trzecie miejsce. Powodem wycofania był pożar samochodu, w którym na szczęście załoga nie ucierpiała.

-To duże rozczarowanie, że Colin musiał się wycofać będąc tak blisko mety. Ta sytuacja pokazuje również, jak ważna jest trzecia załoga, walcząca również o punkty dla zespołu. Nasi inżynierowie wkładają naprawdę dużo pracy i serca w ciągły rozwój samochodu. Współpracujemy również z Pirelli, tak by zapewnić naszym załogom najlepsze, możliwe opony na nadchodzące dwa asfaltowe rajdy – powiedział po zakończeniu Rajdu Finlandii Malcolm Wilson.

W tej chwili Rajdowe Mistrzostwa Świata wracają na nawierzchnie asfaltowe. Najbliższą imprezą będzie Rajd Niemiec, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.