mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Karkonoski

Rajd Karkonoski

Tomasz Kuchar jadący z Maciejem Szczepaniakiem toyotą corollą WRC wygrał Rajd Karkonoski. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Krzysztof Hołowczyc z Jean-Marc Fortinem (peugeot 206 WRC) oraz Janusz Kulig z Jarosławem Baranem na fordzie focusie WRC.

W rajdzie nie wystartował wcale jeżdżący seatem Łukasz Sztuka, jak napisano w komunikacie prasowym, "z przyczyn technicznych". Szkoda, bo obecność Sztuki z pewnością uczyniłaby rywalizację na karkonoskich trasach ciekawszą.

Już na pierwszym odcinku specjanym jazdę zakończył Leszek Kuzaj. Na czwartym kilometrze tej próby wpadł do rowu i uszkodził zawieszenie. Dalsza jazda "Kuziego" była niemożliwa. Pierwszy oes był pechowy także dla Janusza Kuliga. Kierowca zespołu Marlboro Ford Mobil1 przebił oponę, stracił ponad minutę i spadł na odległe miejsce w klasyfikacji. Bardzo dobrze jechali za to Krzysztof Hołowczyc i Tomasz Kuchar, który wyszedł na prowadzenie.

Warunki na trasie były bardzo trudne. Nawierzchnia była mokra, a poza tym - z powodu czteroktonego przejeżdżania tych samych odcinków - strasznie zabłocona. Samochody przy cięciach wyrzucały na drogę mnóstwo błota i kamieni. - I jak ja mam po tym błocie do sklepu jutro iść? - pytał się rolnik, przed którego gospodarstwem przebiegała trasa oesu.

Trzecia próba została odwołana, gdyż jej trasą musiała do chorego dojechać karetka pogotowia. Na kolejnych odcinach specjalnych świetnie spisywał się Tomasz Kuchar, systematycznie powiększający przewagę nad "Hołkiem". Po OS 6 wynosiła ona 27 sekund, jednak na następnej próbie Hołowczyc przebił oponę i poniósł sporą stratę - do Kuchara miał minutę i 14 sekund. Bardzo szybko jechał Kulig, który odrabiał sekundy utracone na pierwszym oesie. Na ostatnim oesie pierwszego etapu zdołał wyjść na drugą pozycję, z przewagą trzech sekund nad Hołowczycem. Liderem rajdu po pierwszym dniu był Kuchar - stanowiło to ogromną niespodziankę.

W grupie N przez większość dnia prowadził Robert Herba, tuż za nim znajdował się Sebastian Frycz. Na ósmej próbie samochód Herby uległ awarii (kiedy "Herbolowi" uda się wreszcie dojechać do mety?!), więc liderem enki został Frycz. Za nim byli Dytko i Bębenek. Marcin Turski na piątym oesie wpadł do rowu i dachował - tam skończył się dla niego rajd.

Drugiego dnia pechowo zaczął Kulig. Na pierwszej rozgrywanej tego dnia próbie przebił oponę i przez 20 kilometrów jechał na feldze. Spadł na trzecią pozycję, za Hołowczyca i Kuchara. Wyniki zdawały się być ustalone. Na dalszych odcinkach specjalnych Kuchar jechał już nieco wolniej, ostrożnie, starając się nie przebić opony. Dzięki temu zdołał dowieźć do mety zwycięstwo. Jest to pierwsza wygrana młodego kierowcy w imprezie rangi mistrzostw polski. To z pewnością ogromny sukces dla zawodnika, dla którego obecny sezon jest pierwszym w aucie klasy WRC. Na drugim miejscu rajd ukończył Krzysztof Hołowczyc. Trzecią pozycję zajął natomiast Janusz Kulig, który wygrał w rajdzie najwięcej (7) odcinków spejalnych, zdobywając dodatkowy punkt w RSMP. Przed ostatnią rundą Mistrzostw w klasyfikacji prowadzi Kulig, który ma zaledwie pięć punktów przewagi nad Hołowczycem i Kuzajem! Wszystko rozstrzygnie się na Rajdzie Warszawskim.

W ence na pierwszej pozycji do mety dojechał Sebastian Frycz, zapewniając sobie tym samym tytuł Mistrza Polski w grupie N! Na początku roku mało kto spodziewał się, że taki sukces odniesie zawodnik jeżdżący pierwszy sezon w samochodzie klasy N-4. Kolejne miejsca w grupie N zajęli Pawł Dytko i Michał Bębebenek.

Na Rajdzie Karkonoskim rozstrzygnęła się także kwestia zwycięstwa w tegoroczym Rajdowym Pucharze Peugeota. W klasyfikacji tej zwyciężyła załoga Piotr Adamus - Magdalena Zacharko.

 

Wyniki 21. Rajdy Karkonoskiego:

 

1. Kuchar - Szczepaniak A-8 toyota corolla WRC

2. Hołowczyc - Fortin A-8 peugeot 206 WRC +1:06,4

3. Kulig - Baran A-8 ford focus WRC +1:34,5

4. Frycz - Wodniak N-4 mitsubishi lancer +5:36,9

5. Dytko - Dytko N-4 mitsubishi lancer +6:02,4

6. Bakhashab - Willis A-8 toyota corolla WRC +6:38,0

7. Bębenek - Bębenek N-4 mitsubishi lancer +7:27,4

8. Czopik - Wroński N-4 mitsubishi lancer +8:03,0

9. Gabryś - Hundla N-4 mitsubishi lancer +9:39,9

10. Baniowski - WieczorekN-4 subaru impreza WRX +12:03,0

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Mazda 3 – premiera
Nowa Mazda 3 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała nową generację modelu 3. Auto zachwyca wylądem, a pod maską kryje rewolucyjny silnik Skyactiv-X.