mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Nowej Zelandii

Rajd Nowej Zelandii

Richard Burns zwycięża!

Richard Burns wygrał dziesiątą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajd Nowej Zelandii. Jadący subaru imprezą WRC Brytyjczyk objął prowadzenie po dziewiątym odcinku specjalnym i nie oddał go aż do mety. Na kolejnych stopniach podium znaleźli się Szkot Colin McRae oraz Fin Harri Rovanpera.

Pierwszy dzień rajdu miał dość dziwny przebieg. Mogą świadczyć o tym zaskakujące wyniki po pierwszym etapie. Na prowadzeniu był Kenneth Eriksson, jadący hyundajem accentem WRC (pierwszy raz w historii koreańskiego zespołu jego załoga była na prowadzeniu w MŚ), drugie miejsce zajmował Marcus Gronholm, na trzeciej pozycji plasował się Carlos Sainz. Dalej byli Colin McRae, Freddy Loix, Francois Delecour, Richard Burns. Dopiero w drugiej dziesiątce znaleźli się tacy kierowcy jak Didier Auriol, Harri Rovanpera czy Tommi Makinen.

Dlaczego klasyfikacja była tak zadziwiająca? Otóż zdecydowana większość kierowców chciała następnego dnia mieć dalszą pozycję startową (jest ona ustalana na podstawie wyników poprzedniego etapu). Kierowcy, którzy jadą w pierwszej kolejności, pokonują pokrytą grubą warstwą kurzu, nieoczyszczoną trasę, tracąc przez to około sekundy na kilometrze. Zawodnicy po nich mają już "wyczyszczoną" drogę i mogą uzyskiwać lepsze czasy. Dlatego jedynie kierowcy zespołu Hyundaja zdecydowali się jechać "pełnym ogniem", na sto procent swoich możliwości. Pozostali skupiali się nie na szybkości, a na taktyce, kombinowali, jak ukończyć etap na dalszej pozycji, nie mając przy tym zbyt dużej straty do lidera. Rajd przypominał nieco wyścig kolarski. Tuż przed metą ostatniego odcinka specjalnego załogi zwalniały niemal do zera i ze stoperem w ręku pilnowały, żeby nie pokonać próby w zbyt szybkim czasie.

Drugiego dnia zaczął się prawdziwy rajd. Od rana zaatakował Richard Burns, klasyfikacja zdecydowanie zmieniła się już po pierwszej próbie drugiego etapu. Burns wyszedł na prowadzenie, na kolejnych pozycjach znaleźli się Colin McRae, Sainz, Gronholm, Rovanpera i Auriol. Będący liderem po pierwszym dniu, Eriksson spadł na siódme miejsce, jego strata do Burnsa wynosiła ponad minutę!

Na następnych próbach najlepsze czasy uzyskiwali Burns, Rovanpera, a także Auriol i Makinen. Brytyjczyk cały czas powiększał swoją przewagę nad rywalami. Fin, dzięki szybkiej jeździe, po trzynastym oesie wyszedł na trzecią pozycję. Makinen drugiego dnia awansował z czternastego na siódme miejsce.

Po szesnastym odcinku specjalnym (ostatni oes drugiego etapu) pierwsze miejsce zajmował oczywiście Richard Burns, drugi był Colin McRae, na trzeciej pozycji znajdował się Harri Rovanpera. Dalej plasowali się Sainz, Gronholm, Auriol i Makinen.

Do końca rajdu pozostawało jeszcze osiem odcinków specjalnych. Jako że różnice czasowe pomiędzy czołówką nie były zbyt duże, wyniki mogły jeszcze ulec sporym zmianom.

Od początku trzeciego etapu mocno zaatakował Colin McRae. Po 22. odcinku specjalnym tracił do prowadzącego Burnsa niecałe 15 sekund, ale na następnej próbie popełnił błąd. Jego focusa WRC obróciło bokiem i zgasił się silnik. McRae stracił przez to prawie minutę i na zwycięstwo nie było już właściwie szans. Rajd ukończyl na drugiej pozycji. Niezagrożony Richard Burns spokojnie dowiózł do mety swoje zwycięstwo.

Szybko w niedzielę jechał także Carlos Sainz. Wyprzedzając w klasyfikacji Harriego Rovanperę, wyszedł na trzecie miejsce, jednak podzielił los McRae. Na ostatniej próbie wykręcił "bączka, przez co stracił sporo czasu. Ostatecznie Sainz zajął czwarte miejsce, trzeci (z przewagą nad Sainzem zaledwie 2,1 sekundy!) był Rovanperą.

Na uwagę zasługuje także dobra jazda Pettera Solberga podczas ostatniego etapu. Młody Norweg zdołał wyprzedzić Tommiego Makinena i dojechał do mety na siódmej pozycji.

Wyniki Rajdu Nowej Zelandii:

1. Burns - Reid subaru impreza WRC 2001 3:47:28,0

2. C. McRae - Grist ford focus RS WRC 01 +44,6

3. Rovanpera - Pietilainen peugeot 206 WRC +50,1

4. Sainz - Moya ford focus RS WRC 01 +52,2

5. Gronholm - Rautiainen peugeot 206 WRC +55,8

6. Auriol - Giraudet peugeot 206 WRC +1:11,3

7. Solberg - Mills subaru impreza WRC 2001 +2:15,8

8. Makinen - Mannisenmaki mitsubishi lancer evo +2:21,0

9. A. McRae - Senior hyundai accent WRC +3:33,8

10. Eriksson - Parmander hyundai accent WRC +4:21,9

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Świata po Rajdzie Nowej Zelandii:

1. McRae - 40 pkt.;

2. Makinen - 40;

3. Burns - 31;

4. Sainz - 30;

5. Rovanpera - 27;

6. Gronholm - 16.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.