mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Raport TAV 2002

Raport TAV 2002

Japończycy wyszli z podniesioną głową.

Od 1972 roku TÜV dostarcza regularnie informacji o stanie samochodów na naszych drogach. W ubiegłym roku inżynierowie TÜV przebadali ponad 170 modeli i uporządkowali w kolejności od najmniej do najbardziej zawodnych.

W raporcie TÜV samochody podzielone są na grupy wiekowe: 1-3 lat, 4-5 lat, 6-7 lat, 8-9 lat, 10-11 lat oraz ponad 11 lat.

Po raz pierwszy od 14 lat zwyciężył niemiecki producent dzięki Fordowi Focusowi, który okazał się najmniej awaryjny wśród trzylatków (mniej niż 1% wadliwych aut). Ale tak naprawdę to Japońcycy mają powód do dumy, ponieważ mimo wygranej Focusa, to japońskie auta zajmują większość czołowych miejsc na liście najmniej wadliwych aut. W grupie wiekowej do 3 lat miejsca od 2 do 5 zajmują modele Toyoty: Avensis, Starlet, Picnic i Corolla. W kolejnych dwóch grupach wiekowych z kolei Toyoty: Starlet i RAV4 znajdują się na szczycie listy. Wśród najstarszych aut najmniej zawodny okazuje się Mercedes SL. W czołówce najmniej awaryjnych aut niejednokrotnie pojawiają się również: Porsche 911, Toyota Carina, Subaru Legacy oraz Subaru Impreza.

Dość drażniący dla producentów jest koniec listy raportu czyli najbardziej zawodne auta. Tutaj prym wiedzie Chrysler Voyager, który znajduje się na ostatnim miejscu zarówno w grupie wiekowej: 1-3 lata (21,1% usterek), jak i 4-5 lat (21,5% usterek) oraz Seat Marbella który występuje na końcu listy w każdej grupie wiekowej. Na szczycie najbardziej awaryjnych aut znalazły się również takie, które powszechnie uważane są za mało usterkowe: VW Sharan (10,0% usterek), Opel Calibra (14,3% usterek) i Seat Toledo (17,5% i 24,4% usterek). Ze starszych modeli nie mają się również czym pochwalić Seat Ibiza (33,8% i 36,9% usterek) oraz Škoda Favorit (28,8% i 34,7% usterek).

Decydując się na zakup samochodu używanego lepiej jest oczywiście wybrać auto możliwie jak najmłodsze, gdyż odsetek poważnych usterek, czyli takich które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy wyraźnie wzrasta z wiekiem. Dla aut w wieku do trzech lat wynosi on średnio 4,9%, dla samochodów 4-5 letnich wzrasta niemal dwukotnie, dla 6-7 latków ponad trzykrotnie, a dla pojazdów starszych niż 11 lat wynosi aż 27,5%. Do najczęstszych usterek w autach używanych należą wyciek oleju, defekty układu hamulcowego oraz problemy z oświetleniem.

Komentuj:

~lyl 2008-06-23

a jak sprawuje sie galaxy

~tylko sharan 2008-04-24

Mirek-ale scieme walisz.Fotel sobie wymien,albo schudnij,zarowki wymien na drozsze.A to co stuka w zawieszeniu to laczniki stabilizatora Za 50zl szt.I tyle.Fajne,przestronne rodzinne auto-polecam kazdemu z liczna rodzina lubiaca podroze z wieloma bagazami:)))))

~mirek 2006-11-13

sharan jest ok

~mirek 2006-11-13

zartowalem!!!

~mirek 2006-11-13

namniej zaskoczyl mnie sharan mam i chce sie pozbyc tego szajsu,wstyd dla vw i dla mnie co 2,3 mc spalone zarowki,zlamany fotel,drugi sie kiwa,stuki w zawieszeniu ,podobno tak ma byc,wbez przerwy jakies czujniki,kontrolki,sie sypia,az wstyd sie znajpmym przyznac.,.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele
Ford i Volkswagen zbudują wspólne modele
Volkswagen AG i Ford Motor Company nawiązały współpracę. Znamy już szczegóły umowy.