mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Raport Top Ten mojeauto.pl - maj. Mocny start Chevroletów

Raport Top Ten mojeauto.pl - maj. Mocny start Chevroletów

Wchodząca na polski rynek nowa marka cieszy się wielkim zainteresowaniem Internautów. Przez miesiąc, zanim jeszcze nastąpiła oficjalna premiera tej marki, Chevrolet zdołał zająć dwa najwyższe miejsca w rankingu mojeauto.pl.

Raport Top Ten mojeauto.pl - maj. Mocny start Chevroletów

Być może w przyszłym miesiącu Corolla znajdzie się jeszcze wyżej w rankingu, ponieważ przeszła facelifting i od 1 czerwca w salonach można już kupić ulepszony model. Teraz Toyota Corolla ma bardziej dynamiczną i nowoczesną sylwetkę, zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i jest dostępna w większej liczbie wersji.

 

TABELA 1 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane modele w maju 2004

Miejsce
Zmiana
Modele samochodów
Punkty*
1
nowy
Chevrolet Aveo
6406
2
nowy
Chevrolet Lacetti
6279
3
- 2
Ford Focus
3878
4
- 2
Skoda Fabia
3521
5
- 2
Toyota Corolla
3261
6
- 2
Ford Mondeo
3042
7
+ 4
Skoda Octavia
2913
8
bez zmian
Opel Astra III
2869
9
- 3
Toyota Avensis
2831
10
bez zmian
Honda Civic
2614
* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe w mojeauto.pl
 

Wśród nowych modeli na polskim rynku pojawił się także nowy model Suzuki – Liana. Model jest oferowany w jednej wersji silnikowej. 1.6. 5-drzwiowy hatchback można nabyć już od 52 900 zł.  Oprócz tego na stronach mojeauto.pl pojawiły się takie modele jak Peugeot 407, Hyundai Matrix czy Seat Altea. Jednak żaden z tych samochodów nie zdołał się przebić do pierwszej dziesiątki najchętniej oglądanych modeli w maju.

Obecnie to Chevrolet bije rekordy popularności. Modele Lacetti oraz Aveo przekroczyły próg 6000 punktów w rankingu modeli mojeauto.pl w maju. Do tej pory najlepszym wynikiem była wartość 5107 punktów – tyle otrzymał w marcu Ford Focus. Od początku miesiąca Chervorlet cieszył się dużym zainteresowaniem Internautów, jednak po oficjalnej premierze prasowej, która odbyła się 24 maja, popularność tej marki jeszcze bardziej wzrosła.

Wykres nr 1 – dzienne zainteresowanie najbardziej popularnymi modelami maja

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe


Chevrolet zbiera również laury wśród najczęściej oglądanych wersji mojeauto.pl w maju. W pierwszej piętnastce znalazło się aż 10 wersji tej marki (głównie model Lacetti).

TABELA 2 - TOP TEN mojeauto.pl - najczęściej oglądane wersje w maju 2004

Miejsce
Marka

Model

Wersja
1
Chevrolet
Aveo
1.2 S H5LA504
2
Chevrolet
Lacetti
1.4 16V SE X5MB51C
3
Honda
Jazz
1.4 LS

 * miejsce przyznane na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

W rankingu najpopularniejszych marek mojeauto.pl
istotnych zmian nie było. Najczęściej oglądanymi markami oprócz Chevroleta był Ford, Toyota i Opel. W pierwszej dziesiątce nie znalazł się natomiast Fiat tak często kupowany przez Polaków.

Pomimo że ceny kilku marek po przystąpieniu Polski do Unii znacznie spadły, zainteresowanie nimi nadal nie jest wysokie. Zapewne sytuacja ta jeszcze się zmieni. Na przykład Mazda (w tym miesiącu na 24. miejscu) od maja oferuje swoim klientom bardziej aktrakcyjną ofertę.„Mazda 6 zdecydowanie staniała. Np. wersja 2.0 16V 141 KM SEDAN TOURING bardzo bogato wyposażona jeszcze w kwietniu kosztowała 97 600, obecnie kosztuje 91 800.” – mówi Anna Brzozowska, odpowiedzialna za PR oficjalnego importera Mazdy w Polsce – „Dostępna jest już także Mazda3 zarówno w wersji 5drzwiowy hatchback jak i 4drzwiowy sedan. Mamy nadzieję, że klienci docenią atrakcyjną sylwetkę i solidne wykonanie. Mazdę3 hatchback z silnikiem benzynowym 1.6 l można kupić od kwoty nieco ponad 69 000 PLN".
Poza rozszerzoną ofertą koncernu, w najbliższym czasie poprawią się także warunki obsługi klientów w salonach Mazdy. „Rozpoczęliśmy przegląd i przebudowę sieci dealerskiej zgodnie z jednorodnymi dla całej Europy standardami sprzedaży i serwisowania samochodów Mazda ustalonymi przez Mazda Motor Europe. (...) Chcemy stopniowo zwiększać liczbę dealerów, którzy będą spełniać zasadę "trzech s" (sales, spare parts, service) tj., sprzedających auta, sprzedających części zamienne do nich i oferujących usługi serwisowe.” – kontynuuje Brzozowska – „ W najbliższym czasie uruchamiamy cztery nowe punkty dealerskie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. W przedstawionej sytuacji nieuniknione będą zmiany w naszej sieci (...). Jest to przejaw dbałości o naszych klientów i niewątpliwie przyczyni się do zwiększania sprzedaży samochodów naszej marki w Polsce, które w całej Europie cieszą się stale rosnącym uznaniem”.

TABELA 3 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane marki w maju 2004

Miejsce
Zmiana

Marka

Punkty*
1
nowy
Chevrolet
14767
2
- 1
Ford
12296
3
bez zmian
Toyota
11424
4
- 2
Opel
10499
5
- 1
Renault
8484
6
+ 2
Peugeot
8319
7
bez zmian
Skoda
7209
8
- 2
Volkswagen
7048
9
- 4
Mercedes
6878
10
bez zmian
Honda
6121
* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie
Auta Nowe w mojeauto.pl
 


Dużo zamieszania wokół samochodów ciężarowych

W maju głównym problemem polskich przedsiębiorców, koncernów czy nawet Ministerstwa Finansów było ustalenie, które samochody zaliczają się do tej grupy aut.

Przypomnijmy, że według nowej ustawy o VAT o tym, czy dany samochód może być uznany za samochód ciężarowy czy też nie, decyduje tzw. wzór Lisaka.
Samochód jest uważany za ciężarowy (można od niego w całości odliczyć VAT, a później także VAT od paliwa) jeśli jego ładowność przekracza wartość wynikającą z tzw. wzoru Lisaka (nazwa pochodzi od jego twórcy).
Jeśli jego ładowność jest mniejsza niż wartość wynikająca z wzoru, samochód uważa się za osobowy i można od niego odliczyć jedynie 50% VAT, nie więcej jednak niż 5000 zł.

Do końca maja udało się już ustalić, że ciągniki siodłowe należą do grupy samochodów ciężarowych. Dalej nie wiadomo natomiast, jak należy traktować samochody z zabudowami. W homologacji zabudowy nie ma informacji dotyczących ładowności (takie dane zawiera homologacja podwozia) więc według nowej ustawy nie można od niej odliczyć całości podatku VAT.

W przypadku samochodów, których ładowność jest jedynie nieznacznie większa niż wartość wynikająca z wzoru Lisaka, w zależności od dodatkowego wyposażenia, samochód może być raz uznany za ciężarowy, w innym przypadku za osobowy. Dobierając niektóre elementy wyposażenia opcjonalnego do takiego auta ciężarowego, możemy nieznacznie zmniejszyć jego ładowność i fiskus zakwalifikuje go do grupy aut osobowych. W konsekwencji prowadzi to do niemożności odliczenia od takiego auta pełnego podatku VAT oraz podatku VAT od zakupionego paliwa.
Jeśli np. przy zakupie Lanci Phedra 180 2.0 16V zamówimy dodatkowo np. elektrycznie przesuwane drzwi boczne lub elektrycznie otwierany potrójny dach (elementy te są nieznacznie cięższe niż standardowe), ładowność pojazdu automatycznie zmniejszy się i pojazd zostanie zakwalifikowany wg wzoru do grupy samochodów osobowych.

W rankingu Top Ten mojeauto.pl samochodów dla firm zostały sklasyfikowane auta, które według danych pochodzących bezpośrednio z koncernów, są zakwalifikowane do grupy ciężarówek. Ponieważ jednak nie wszystkie koncerny przedstawiły takie dane, lista samochodów dla firm zapewne jeszcze się powiększy. W maju wśród takich aut największym zainteresowaniem internautów cieszyły się Mercedesy Sprinter i Vito oraz Ford Transit.

TABELA 4 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane samochody dla firm w maju 2004

Miejsce
Zmiana
Modele samochodówPunkty*
1
+ 4
Mercedes Sprinter

837

2
+ 4
Mercedes Vito

680

3
+ 7
Ford Transit

505

4
+ 26
VW Caddy

321

5
+ 7
Citroen Berlingo

304

6
+ 10
VW Transporter

292

7
+ 12
Opel Combo

274

8
+ 6
VW LT

262

9
+ 22
Toyota Land Cruiser

252

10
+ 16
Renault Kangoo

252

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie
Auta Nowe w mojeauto.pl
 

Nie znajdziemy więc już na tej liście Skody Fabii, Toyoty Corolli czy Forda Mondeo (pierwsza trójka ubiegłego miesiąca). Zapewne jednak producenci aut nie będą długo czekać i już wkrótce na rynek trafiają modele posiadające np. wzmocnione zawieszenie lub lżejsze wyposażenie. Dzięki temu auto będzie miało większą dopuszczalną ładowność, co da mu prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.